Program
Adwent i "dźwięk trąby Bożej" Drukuj
01.12.2006.
Adwent i „dźwięk trąby Bożej”

Rozpoczyna się Adwent (od łacińskiego adventus – przyjście), czyli okres oczekiwania na narodziny Chrystusa. Jest to czas pokuty, pojednania z Bogiem i ludźmi, przygotowania do jednego z najważniejszych świąt chrześcijańskich.
 
Data świąt Bożego Narodzenia została wyznaczona w II połowie IV wieku, i z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o obchodzeniu Adwentu w Hiszpanii. Charakter Adwentu zmieniał się wraz z rozszerzaniem zasięgu, i w XIII wieku był już obchodzony, w takiej formie jaką znamy dzisiaj, w całym Kościele.

Adwent to cztery niedziele - na pamiątkę 40 letniej tułaczki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej. W Pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się kościelny rok liturgiczny.

Symbolami Adwentu są: świeca roratnia - biała z niebieskimi lub białymi wstążeczkami -symbol Najświętszej Marii Panny i wieniec adwentowy – upleciony z zielonych gałązek, ozdobiony czterema czerwonymi świecami symbolizujacymi cztery niedziele Adwentu.

Polską tradycją są odprawiane o świcie msze wotywne ku czci Matki Bożej zwane roratami – od pierwszych słów pieśni “Rorate coeli desuper“ - Spuśćcie rosę niebiosa. 

W dawnej Polsce istniał zwyczaj codziennego dęcia w trąby w Adwencie: na Podkarpaciu w trombity, na Pomorzu - bazuny, a na Mazowszu i Podlasiu - ligawki. Rozlegający się , głównie wieczorem, po zapadnięciu zmroku dźwięk trąb miał przypominać o oczekiwaniu na powtórne przyjście Zbawiciela: "Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i dźwięk trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie" (l Tes. 4,16).

Zwyczaj adwentowego grania na ligawkach był powszechny jeszcze w okresie międzywojennym. Zanikł w czasie okupacji, ponieważ Niemcy zakazali posiadania ligawek i grania na nich, obawiając się przekazywania umownych sygnałów partyzantom. 

Od 1974 roku, kiedy to Kazimierz Uszyński, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zorganizował pierwszy konkurs gry na ligawkach (wzięło w nim udział tylko 6 uczestników) wzrasta zainteresowanie tym instrumentem – teraz w konkursie bierze udział ponad 100 osób z kraju i zagranicy, a w adwentowe wieczory słychać w Ciechanowcu „dźwięk trąby Bożej”… 
Adwent i "dźwięk trąby Bożej"
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl