Szkolenia dla rolników Drukuj
09.03.2007.

8 marca 2007 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu odbyły się zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwa szkolenia: pierwsze dotyczące Dopłat do płatności obszarowych w 2007 roku i drugie pt.: Wymagania wynikające z zasady wzajemnej zgodności “cross–compliance”.
   
Zasada wzajemnej zgodności czyli „cross - compliance” określa normy środowiskowe i dobrostan zwierząt, których przestrzeganie ma warunkować otrzymanie unijnych dotacji, niezależnie od wielkości produkcji. Główną ideą przyświecającą tej zasadzie jest poprawa konkurencyjności rynkowej producentów rolnych.
   
Zgodnie z „cross–compliance” producent rolny, aby móc otrzymać płatności bezpośrednie, musi spełniać określone wymagania w zakresie: standardów ochrony środowiska, zdrowotności ludzi i zwierząt, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz identyfikacji chorób zwierzęcych. Wymagania te zawarte są w 14 dyrektywach i 5 rozporządzeniach.
   
W krajach Starej Unii instrument ten jest wdrażany od stycznia 2005 roku. W Polsce, podobnie jak w innych nowych krajach członkowskich, zasada wzajemnej zgodności w pełnym zakresie będzie obowiązywała od momentu przejścia z uproszczonego systemu Jednolitej Płatności Obszarowej (SAPS – Single Area Payment Scheme) na System Płatności Jednolitej (SPS – Single Payment Scheme), czyli prawdopodobnie od 2009 roku.

 
Szkolenia dla rolników
 
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl