Biblioteka Publiczna Drukuj

 

Bibloteka publicznaBiblioteka Publiczna jest w Ciechanowcu najstarszą instytucją kulturalną - rozpoczęła swą działalność już 15 stycznia 1949 roku. Księgozbiór liczył wtedy 289 woluminów, a wyposażeniem były: szafa, krzesło i stół. Bibliotekę prowadził za drobną ryczałtową opłatą pracownik Zarządu Miasta. 1 października 1950 roku rozpoczęła pracę na pełnym etacie długoletnia kierowniczka pani Regina Łukasiewicz. Przez wiele lat Biblioteka borykała się z trudnymi warunkami, kilkakrotnie zmieniała lokale. W roku 1976 przeprowadziła się do pomieszczenia (ponad 130 m²) w budynku Urzędu Miasta i Gminy.

W celu rozszerzenia zasięgu czytelniczego oraz zwiększenia i ułatwienia dostępności do zbiorów bibliotecznych jak najszerszej rzeszy lokalnej społeczności, utworzono w roku 1975, na bazie Bibliotek Gromadzkich, trzy Filie Biblioteczne: w Winnie-Chrołach, Pobikrach i Przybyszynie, oraz 24 Punkty Biblioteczne. Uległa również zmianie nazwa biblioteki na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Ciechanowiec. Dalsza reorganizacja nastąpiła w roku 1984, powstał mianowicie Oddział dla dzieci.

Realizując program upowszechniania czytelnictwa oraz promując książki, Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu prowadziła różnorodne formy pracy z czytelnikiem, głównie dziecięcym. Działania biblioteki w tym zakresie koncentrowały się głównie na przeprowadzaniu konkursów, lekcji bibliotecznych, wieczorów baśni. Odbywały się również wycieczki uczniów klas młodszych do biblioteki, których celem było zapoznanie dzieci z księgozbiorem, katalogami oraz specyfiką pracy biblioteki publicznej.

W roku 1991 Bibliotekę połączono z Miejskim Ośrodkiem Kultury, likwidacji uległy Filie i Punkty Biblioteczne. Od roku 2000 Miejska Biblioteka Publiczna istnieje jako samodzielna instytucja, w ramach której działa Wypożyczalnia dla dorosłych i Oddział dla dzieci. Na koniec roku 2005 księgozbiór liczył ponad 28 tysięcy woluminów. Zapisanych było 1050 czytelników, którzy wypożyczyli 11 620 książek. Ogółem odwiedziło bibliotekę ponad 9 tys. czytelników, z tego ok. 2 tys. to czytelnicy, którzy skorzystali z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Miejska Biblioteka Publiczna oferuje:

  • literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych

  • księgozbiór popularnonaukowy
  • czasopisma (m.in. prasa lokalna, tygodniki i czasopisma dla dzieci i młodzieży)
  • bezpłatny dostęp do Internetu w ramach akcji „ikonk@”


Katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej w CiechanowcuMiejska Biblioteka Publiczna
pl. 3 Maja 31
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 13 16, 86 277 11 45 wew. 17
e-mail: biblioteka_ciechanowiec@op.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek, piątek 8.00 – 16.00
wtorek, czwartek 8.00 – 17.00
sobota 9.00 – 14.00

W środy biblioteka jest nieczynna dla czytelników.

Bibloteka Publiczna

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Rodzina 500+

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl