Biblioteka Publiczna Drukuj

 

Bibloteka publicznaBiblioteka Publiczna jest w Ciechanowcu najstarszą instytucją kulturalną - rozpoczęła swą działalność już 15 stycznia 1949 roku. Księgozbiór liczył wtedy 289 woluminów, a wyposażeniem były: szafa, krzesło i stół. Bibliotekę prowadził za drobną ryczałtową opłatą pracownik Zarządu Miasta. 1 października 1950 roku rozpoczęła pracę na pełnym etacie długoletnia kierowniczka pani Regina Łukasiewicz. Przez wiele lat Biblioteka borykała się z trudnymi warunkami, kilkakrotnie zmieniała lokale. W roku 1976 przeprowadziła się do pomieszczenia (ponad 130 m²) w budynku Urzędu Miasta i Gminy.

W celu rozszerzenia zasięgu czytelniczego oraz zwiększenia i ułatwienia dostępności do zbiorów bibliotecznych jak najszerszej rzeszy lokalnej społeczności, utworzono w roku 1975, na bazie Bibliotek Gromadzkich, trzy Filie Biblioteczne: w Winnie-Chrołach, Pobikrach i Przybyszynie, oraz 24 Punkty Biblioteczne. Uległa również zmianie nazwa biblioteki na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Ciechanowiec. Dalsza reorganizacja nastąpiła w roku 1984, powstał mianowicie Oddział dla dzieci.

Realizując program upowszechniania czytelnictwa oraz promując książki, Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu prowadziła różnorodne formy pracy z czytelnikiem, głównie dziecięcym. Działania biblioteki w tym zakresie koncentrowały się głównie na przeprowadzaniu konkursów, lekcji bibliotecznych, wieczorów baśni. Odbywały się również wycieczki uczniów klas młodszych do biblioteki, których celem było zapoznanie dzieci z księgozbiorem, katalogami oraz specyfiką pracy biblioteki publicznej.

W roku 1991 Bibliotekę połączono z Miejskim Ośrodkiem Kultury, likwidacji uległy Filie i Punkty Biblioteczne. Od roku 2000 Miejska Biblioteka Publiczna istnieje jako samodzielna instytucja, w ramach której działa Wypożyczalnia dla dorosłych i Oddział dla dzieci. Na koniec roku 2005 księgozbiór liczył ponad 28 tysięcy woluminów. Zapisanych było 1050 czytelników, którzy wypożyczyli 11 620 książek. Ogółem odwiedziło bibliotekę ponad 9 tys. czytelników, z tego ok. 2 tys. to czytelnicy, którzy skorzystali z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Miejska Biblioteka Publiczna oferuje:

  • literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych

  • księgozbiór popularnonaukowy
  • czasopisma (m.in. prasa lokalna, tygodniki i czasopisma dla dzieci i młodzieży)
  • bezpłatny dostęp do Internetu w ramach akcji „ikonk@”


Katalog Miejskiej Biblioteki Publicznej w CiechanowcuMiejska Biblioteka Publiczna
pl. 3 Maja 31
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 13 16, 86 277 11 45 wew. 17
e-mail: biblioteka_ciechanowiec@op.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek, piątek 8.00 – 16.00
wtorek, czwartek 8.00 – 17.00
sobota 9.00 – 14.00

W środy biblioteka jest nieczynna dla czytelników.

Bibloteka Publiczna

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl