050

 

szlak zielony     Trasa: Ciechanowiec - Gąsiorowo    Długość: 70 km   Kolor szlaku: zielony

 

 • 0 km Ciechanowiec - Szlak zaczyna się w Ciechanowcu przy Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka z siedzibą w XIX-wiecznym pałacu hr. Starzeńskich, skansen budownictwa wiejskiego z ponad 40 obiektami drewnianymi i unikalne zabytki techniki rolniczej, transportu wiejskiego i hodowli zwierząt. Istnieje tu Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne i Muzeum Pisanki. Dalej na lewym brzegu, płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, z XVIII wiecznym, barokowym kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej i zespołem klasztorno-szpitalnym, synagogą z XVIII wieku, cerkwią prawosławną z XIX wieku. i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia.
 • 4,4 km Antonin - Warte zobaczenia są budynki zespołu dworskiego.
 • 6,3 km Winna-Wypychy - Zachowane są zasadnicze elementy rozplanowania historycznego układu wsi, dalej Winna-Poświętna z drewnianym kościołem pw. św. Doroty z 1696 roku z XVIII-wieczną drewnianą dzwonnicą.
 • 9,5 km Trzaski - Warte zobaczenia XIX i XX-wieczne drewniane domy.
 • 16,2 km Pobikry - Można zobaczyć kościół pw. św. Stanisława, wybudowany w latach 1857-60 oraz pozostałości zespołu dworskiego: oficynę drewniano-murowaną z XIX wieku i pomniki przyrody w parku podworskim - jesiony, klony, lipy i sosnę wejmutkę.
 • 25,7 km Perlejewo - Znajduje się tam neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
 • 30 km Granne - Rozpoczyna się Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Bugu i Nurca.
 • 42,4 km Wojtkowice-Dady - Po pokonaniu w bród rzeki przy ujściu Nurca do Bugu, wkracza się w otulinę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i podąża dalej wzdłuż koryta Bugu.
 • 57 km Nur - W miejscowości Nur znajduje się kilka ciekawych budowli, w tym drewniana plebania. Układ przestrzenny pochodzi z poł. XV w. Z rynku można wejść na pomost widokowy położony nad rzeką Bug.
 • 58,6 km Ołtarze-Gołacze - Znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne z miejscami noclegowymi oraz staw hodowlany, w którym można łowić ryby.
 • 63,6 km Zuzela - Miejsce urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Znajdują się tam zabytkowy kościół, cmentarz, pomnik i muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia.
 • 66,6 km Zgleczewo Szlacheckie - We wsi znajduje się słupek graniczny, który oddzielał tereny radzieckie i niemieckie w czasie II wojny światowej.
 • 70 km Gąsiorowo - Miejscowość powstała w XV wieku. Wart zobaczenia jest, wpisany do rejestru zabytków, park w Gąsiorowie. Przez Gąsiorowo (stacja Zaręby Kościelne) przebiega oddana do użytku w 1862 roku Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska.

 

 

 

pasek

 

Ciechanowiec, jedno z najstarszych miast w Polsce Wschodniej, położone nad rzeką Nurzec, na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu “Dolina Bugu i Nurca”. Jego liczne zabytki i pomniki przyrody, doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych stanowią o wielkiej wartości pod względem dziedzictwa kulturowego oraz o atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

 

Od czasu uzyskania praw miejskich w roku 1429, był tu i zamek obronny z fosą, fort ziemny, był klasztor i świątynie wielu wyznań: katolickie, prawosławne, żydowskie i protestanckie, a wśród nich nawet ariańska. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, barokowym kościołem, zespołem klasztorno-szpitalnym, synagogą, cerkwią prawosławną i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia. Na prawym znajduje się Muzeum Rolnictwa z główną siedzibą w pałacu Starzeńskich, skansen budownictwa wiejskiego z ponad czterdziestoma obiektami drewnianymi, unikalne zabytki techniki rolniczej, transportu wiejskiego i hodowli zwierząt. Istnieje tu Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne i Muzeum Pisanki.

 

Malowniczy charakter Ciechanowca sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Miłośników spływów kajakowych zauroczą meandry i zakola rzeki, która jest także doskonałym łowiskiem dla wędkarzy. Natomiast bogate w runo i zwierzęta lasy są wspaniałym miejscem dla myśliwych i amatorów grzybobrania.

 

Ciechanowiec noszący dumne i zasłużone miano „Bramy na Podlasie” od ponad pięciuset lat trwa niezmiennie na zachodniej granicy tej niepowtarzalnej krainy. Zachowana w nienaruszonym stanie przyroda, zabytki, wielokulturowe tradycje i gościnność mieszkańców, z których słynie ten region Polski, sprawiają, że ten kto raz odwiedził Ciechanowiec i jego okolice, powraca tu wielokrotnie.

 

 

 

pasek

 044

 

Ciechanowiec, to miejsce gdzie się kultywuje wciąż żywe tradycje rolnictwa, o których nie sposób zapomnieć. Rozpoznawalną atrakcją jest Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka znajdujące się w zespole pałacowo-parkowym będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich. Na jego terenie znajdują się Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki i Muzeum Leśne, a także skansen budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, unikalne zabytki techniki rolniczej i transportu wiejskiego, stałe ekspozycje przedstawiające tradycje tego regionu oraz ogród zielarski, ułożony według Dykcjonarza księdza Krzysztofa Kluka. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem rynku, barokowym kościołem z 1739 roku i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka - najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia, zespołem klasztorno-szpitalnym z XVIII wieku, XIX-wieczną synagogą i cerkwią prawosławną z XIX wieku.

 

Wyjeżdżając z Ciechanowca, w pobliskiej w Winnie-Poświętnej można zwiedzić drewniany kościół z 1696 roku na podmurówce z polnych kamieni, z barokowym ołtarzem i dzwonami, a w Pobikrach neogotycki kościół z 1864 roku oraz Pomnik Żołnierzy Armii Napoleońskiej. Dla miłośników ciekawostek, gmina oferuje egzotyczne atrakcje. Nieopodal Ciechanowca na "Sówce" znajduje się największa w Polsce hodowla alpak chilijskich, a zwolennicy militariów mogą zwiedzić zbudowane ponad 60 lat temu umocnienia tworzące „Linię Mołotowa” w Kozarzach.

 

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się liczne imprezy plenerowe: Jarmark św. Wojciecha, Noc Muzeów, Odpust na św. Antoniego, Dni Ciechanowca, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Święto Chleba, Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Jesień w Polu i Zagrodzie czy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

 

 

 

 

 

 

pasek

 

 • Niedziela Palmowa. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej
 • Jarmark Świętego Wojciecha
 • Noc Muzeów
 • Odpust na Świętego Antoniego
 • Dni Ciechanowca
 • Zajazd Wysokomazowiecki
 • Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi
 • Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie spotkania"
 • Podlaskie Święto Chleba
 • Jesień w polu i zagrodzie
 • Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego

 

 

 

pasek

 

 

 

 

pasek