W związku z panującą epidemią, podobnie jak inne instytucje kultury, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest zamknięte dla odwiedzających. Tym samym nie odbędą się najbliższe wydarzenia Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej oraz Jarmark św. Wojciecha. Ale nie oznacza to, że nie możemy tam zajrzeć.

Zapraszamy do obejrzenia filmu opowiadającego o tym wspaniałym kompleksie muzealnym.

 

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, zajmuje obecnie obszar 26 ha. Glówną siedzibą jest pałac hr. Starzeńskich, odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.

Muzeum posiada osiem działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Oświatowo-Promocyjny oraz Muzeum Weterynarii i pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki.

Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów, (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach z pełnym wyposażeniem wnętrz.

Muzeum jest organizatorem wielu imprez o zasięgu ponad lokalnym, mających wieloletnie tradycje, są to „Niedziela Palmowa - Konkurs Palm Wielkanocnych”, „Jarmark Św. Wojciecha„, „Podlaskie Święto Chleba”, „Wykopki pod Wiatrakiem„, „Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego” i inne.

 

Muzeum jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego. Placówka wpisana jest też do Państwowego Rejestru Muzeów Ministerstwa Kultury.

 

pobierz

Zapraszamy do obejrzenia filmu