Główny Inspektor Sanitarny przygotował wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw zlokalizowanych na otwartym powietrzu w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Celem wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw, jak również ich opiekunów poprzez minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zakończyliśmy akcję szycia maseczek. Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, dzięki której mogliśmy lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i naszych rodzin.

Serdecznie dziękuję nauczycielom, stowarzyszeniom, pracownikom poszczególnych jednostek oraz wszystkim osobom prywatnym.

2 czerwca Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki odebrał od Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotra Kondraciuka 3 tysiące masek ochronnych.

Uszycie masek było możliwe dzięki akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach programu #Resort Sprawiedliwości Pomaga.

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.

Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego będą otwarte kina, teatry, siłownie i salony masażu. Możliwa jest także organizacja wesel do 150 osób.

Od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Z kolei od 25 maja możliwe bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.

Pierwsze zmiany czekają nas już w najbliższą niedzielę 17 maja. Wtedy po raz pierwszy dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wyjść z domu bez opieki dorosłego, a limit osób w miejscach sprawowania kultu religijnego - to 1 osoba na 10 m2.