Już po raz ósmy, w Święto Objawienia Pańskiego sprzed siedziby Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu do żłóbka betlejemskiego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej przemaszerował Orszak Trzech Króli.

Ciechanowiec przyłączył się do tego wydarzenia osiem lat temu, udział w przemarszu stał się jedną z ciechanowieckich tradycji. Mimo zimowej aury, uroczystość przywiodła do Ciechanowca rzesze mieszkańców miasta i gminy oraz wielu gości.

 

Tradycja Orszaków Trzech Króli narodziła się w Polsce w 2008 roku. 6 stycznia pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

 

W tegorocznym, barwnym korowodzie uczestnikom nie brakowało pomysłów na przebrania nawiązujące do czasów narodzenia Chrystusa. Uczestnicy Orszaku, aby podkreślić wyjątkowość święta, obdarowani zostali koronami, które nawiązywały do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu.

Po mszy świętej i ogłoszeniu wyników na "Najoryginalniejszy strój podczas Orszaku Trzech Króli”, na wszystkich uczestników orszaku czekało wspólne kolędowanie oraz gorący bigos, przygotowany przez właścicieli i pracowników Hotelu Nowodwory. Tradycyjnie już dziczyznę dodaną do bigosu dostarczyli myśliwi z Koła Łowieckiego „Rogacz” w Ciechanowcu. Pracownicy i podopieczni ciechanowieckiego Środowiskowego Domu Pomocy prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Szansa upiekli dla kolędników rogaliki i muffinki. Nad całym wydarzeniem czuwały służby porządkowe i mundurowe.

Uroczyste obchody Święta Objawienia Pańskiego w Ciechanowcu zakończył wieczorny spektakl „Jasełek” w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w wykonaniu grupy teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli Burmistrz Ciechanowca, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.