pilne Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Ciechanowiec. Przez najbliższe tygodnie, w związku ze stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS-CoV-2, zostaliśmy zobligowani do zachowania szczególnej troski o nasze zdrowie. Dlatego proszę Państwa o to, by zachowywać się odpowiedzialnie i zminimalizować kontakty z innymi osobami do niezbędnej konieczności, a także o stosowanie się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale też za zdrowie osób, z którymi będzie się kontaktować. Proszę, by zalecenia o ograniczeniu kontaktów i zachowaniu wzmożonych zasad higieny potraktować bardzo poważnie.

 

Unikajmy większych skupisk ludzi - nie tylko w sklepach, marketach, urzędach, restauracjach, ale także w kościołach. Zamknięte są szkoły i przedszkola, nieczynne galerie handlowe, kina, muzea, restauracje, imprezy masowe odwołane. W tym samym czasie dziesiątki wpisów i zdjęć w mediach społecznościowych pokazują tłumy na spacerach, rowerowych przejażdżkach czy placach zabaw. Jeszcze wczoraj na ulicach miasta można było spotkać grupy ludzi, rodziny z dziećmi, osoby starsze i młodzież - pomimo tego, że od dłuższego czasu apelujemy, by w miarę możliwości nie wychodzić z domów. Stąd bardzo proszę wszystkich rodziców o dopilnowanie, by dzieci i młodzież, które nie chodzą do placówek oświatowych i na zajęcia pozalekcyjne, pozostały w domach. To nie są „koronaferie” tylko czas kwarantanny, mającej zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa. Jednocześnie zwracam się do wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Ciechanowiec o czujność nad osobami samotnymi i potrzebującymi w tym trudnym czasie. Proszę o zgłaszanie telefonicznie na bieżąco informacji o ewentualnych trudnych przypadkach, potrzebujących pomocy osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych.

 

Z niepokojem słucham o zachowaniu osób powracających z zagranicy, umyślnie lekceważących obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Przypominam, że osoby, które wróciły do Polski, a następnie umyślnie nie odbyły kwarantanny mogą ponosić odpowiedzialność karną. Szanowni Państwo, nie bójcie się zwrócić uwagi sąsiadowi, znajomemu, członkowi swojej rodziny, że nie powinien opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Chodzi przecież o nasze wspólne bezpieczeństwo.

 

Zadecydowaliśmy także o czasowym wyłączeniu bezpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Miejskim. W najbliższych dniach prosimy kontaktować się z Urzędem tylko telefonicznie 86 277 11 45 i elektronicznie e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub ePuap. Wszystko z troski o zdrowie Państwa i pracowników urzędu, spowodowane ryzykiem potencjalnego zagrożenia zarażeniem wirusem w miejscu publicznym. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że każda osoba przychodząca do urzędu jest zdrowa.

 

Równocześnie zapewniam, że jako samorząd dokładamy wszelkich starań, by zagwarantować mieszkańcom bezpieczeństwo. Na bieżąco dostosowujemy się do wydawanych przez administrację rządową poleceń i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi służbami.

 

Niedługo Wielkanoc. Czas spotkań rodzinnych. Proszę pamiętajcie jednak, że zagrożenie epidemiczne jest bardzo duże i realne. Proszę o zastąpienie bezpośrednich kontaktów osobistych, rozmowami telefonicznymi i komunikowaniem się przez internet. Takie zachowanie spowoduje poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego nas wszystkich.

 

To trudny czas, w którym musimy wykazać się odpowiedzialnością, dyscypliną, ale także empatią i wsparciem. Szczególnie apeluję o zadbanie o osoby najstarsze i schorowane, które są najbardziej narażone na skutki zarażenia koronawirusem. Wierzę, że przetrwamy ten czas bez uszczerbku, zjednoczeni, solidarni i wzmocnieni wzajemną troską i empatią. To dla nas prawdziwe wyzwanie cywilizacyjne, pewien egzamin z naszej odpowiedzialności i człowieczeństwa, ale przede wszystkim egzamin dla wszystkich naszych najbliższych, rodziców, dziadków i przyjaciół. Tylko świadome i odpowiedzialne stosowanie działań profilaktycznych, da nam szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, a tym samym pozwoli służbom medycznym w sposób odpowiedni zaopiekować się osobami chorymi.

 

Życzę Państwu zdrowia i spokoju, żebyśmy mogli żyć normalnie, tak jak przed epidemią, gdzie bez obaw można było wyjść na ulice, gdzie wszystko było otwarte, a miasto tętniło życiem. Musimy być odpowiedzialni, po to abyśmy mogli za jakiś czas powiedzieć naszym dziadkom, rodzicom, przyjaciołom, którzy mają osłabioną odporność, że dzięki nam oni mogą być z nami i dalej cieszyć nas swoją obecnością.

 

Apeluję do Was wszystkich o rozsądek - zostańcie w domach!

 

Burmistrz Ciechanowca
Eugeniusz Święcki