Program
Zielona Gala w Szepietowie Drukuj
28.05.2007.

W dniach 26-27 maja 2007 roku Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował w Szepietowie imprezę doradczo-promocyjną ZIELONA GALA, na której w atrakcyjny sposób zaprezentowano technologie zbioru zielonek i wyrobu pasz. Patronat nad nią sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Schabieński oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku. W ciągu dwóch upalnych dni przewinęło się przez stoiska wystawowe i pola pokazowe około 20 tysięcy osób.
   
W województwie podlaskim jest ponad 450 tys ha użytków zielonych. Hodowcy utrzymują 700 tys sztuk bydła. Rocznie z jednego ha użytków rolnych produkuje się tu 1 482 litry mleka, podczas gdy średnia krajowa wynosi zaledwie 728 litrów. 

Rolnicy mogli dowiedzieć się o zaletach i wadach niektórych technik uprawowych, sposobach zbioru, przerobu i przechowania pasz z użytków zielonych. Pożyteczny wykład na ten temat wygłosił doc dr hab. Zbigniew Wasilewski z Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Mieszanki traw ze schodowym systemem korzeniowym omówił Przemysław Sowul.

Praktyczną prezentacją postępu technologicznego stały się pokazy nowoczesnych maszyn i sprzętu. Rozpoczęły się one od skoszenia traw, po czym nastąpiło przetrząsanie, zgrabianie, belowanie i owijanie folią. Do pokazów Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego „użyczył” 8 ha upraw zielonych. Rolnicy mogli porównać pracę 15 kosiarek, 9 przetrząsaczy, 9 pras zwijających, 3 przyczepy zbierające do kiszonek, 4 owijarki, ładowacz teleskopowy. 

Pokazay przeprowadzili najwięksi lokalni i niektórzy krajowi dystrybutorzy oraz producenci prezentowanych maszyn i sprzętu. Są to: ADLER AGRO z Białegostoku, AGROMA Białystok, AGROTECHNIKA z Białej Podlaskiej, BELIMA z Łap, CONTRACTUS z Sokółki, Dom Handlowy Korbanków z Tarnowa Podgórnego, EDMASZ z Wysokiego Mazowieckiego, FARMTRADE ze Stanisławowa, FARMTRAC z Mrągowa, JFC Polska z Dąbrówki, AgroRolnik ze Śniadowa, PRIMATOR z Czyżewa i SAMASZ z Białegostoku.

W konkursie HIT IMPREZY ZIELONA GALA 2007 nagrodzono pucharami:
1.Urządzenie MAMMUT produkcji austriackiej do wykonywania pryzm z sianokiszonek i kukurydzy, prezentowane przez firmę ADLER AGRO Sp.z o.o. w Białymstoku.
2. Kosiarka dyskowa czołowa KDF 390 produkowana przez firmę SaMasz z Białegostoku
  
Nie nudziły się osoby towarzyszące, na które czekało kilkadziesiąt stoisk z atrakcjami. Były sery korycińskie, znakomite miody, oraz smakołyki kuchni regionalnej. Nie brakowało kwiatów, roślin skalniakowych i iglaków do ogródka i na balkon. Ponad tym wszystkim unosił się aromat koszonej łąki i schnących traw.

                                                                           

Jan Podziewski
PODR SzepietowoZielona Gala w Szepietowie
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl