Program
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Drukuj
02.11.2007.

                                                                     

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

 

 W. Broniewski "Zaduszki"


W polskiej tradycji 1 i 2 listopada są dniami wspominania tych, którzy odeszli, lecz zostawili niezatarty ślad w naszej pamięci - rodzice, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, obrońcy ojczyzny - żołnierze, powstańcy, ofiary straceń. W tych dniach odwiedzamy ich mogiły i zapalamy znicze - symbole pamięci.
   
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, są dwoma różnymi świętami. Przypadający na 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wyraża powszechne powołanie do świętości i w kościele katolickim jest jednym z najbardziej radosnych dni - oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to dzień poświęcony modlitwom za osoby zmarłe. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. 

W dawnych czasach poprzez modlitwy i jałmużny dla ubogich wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Tradycje te przetrwały - w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami w Dzień Zaduszny - aż do XX wieku. Do dzisiaj przetrwał jedynie zwyczaj odwiedzania w tym dniu grobów, zapalania lampek i świec.


Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny


 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl