Wystawa "Widoki miast Rzeczypospolitej w grafice..." Drukuj
19.12.2007.

“Widoki miast Rzeczypospolitej w grafice od XVI do XIX ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie” to kolejna z wystawa, która powstała w wyniku współpracy Zamku Królewskiego i Muzeum Rolnictwa. Tym razem Zamek Królewski ze swych bogatych zbiorów wybrał dwadzieścia dziewięć grafik pokazujących widoki miast polskich.
   
Wyobrażenia miast, ściśle związane z kartografią, pojawiły się już w starożytności. Wielkie odkrycia geograficzne z końca XV wieku rozbudziły zapotrzebowanie na mapy i książki o nieznanych krainach, a cechą charakterystyczną kartografii średniowiecznej było umieszczanie na mapach dekoracji obrazowych, w których starano się ukazać rangę miast, ich wielkość i wspaniałość. Duży wpływ na spopularyzowanie tego typu wydawnictw miało wynalezienie w XV wieku druku i upowszechnienie techniki drzeworytniczej, a później miedziorytniczej.
   
Wystawa prezentowana jest w dwóch salach wystawienniczych – w pierwszej pokazano prace różnych autorów od XVI do XVIII wieku, druga sala poświęcona jest tworzącemu w XIX wieku, polskiemu twórcy obrazowej dokumentacji topograficznej, Napoleonowi Ordzie.
   
Otwarcia wystawy i prezentacji zgromadzonych na niej dzieł dokonała Danuta Łuniewicz – Koper, pierwszy zastępca dyrektora zamku Królewskiego w Warszawie. „Widoki miast Rzeczypospolitej…” będzie można ogladać w Ciechanowcu do końca lutego 2008 roku.

Wystawa „Widoki miast Rzeczypospolitej w grafice…”

Wystawa „Widoki miast Rzeczypospolitej w grafice…”

Wystawa „Widoki miast Rzeczypospolitej w grafice…”

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl