Zmarła Krystyna Marszałek-Młyńczyk - Honorowy Obywatel Ciechanowca Drukuj
04.01.2008.

 Krystyna Marszałek-Młyńczyk – Honorowy Obywatel Ciechanowca
Pożegnaliśmy honorową obywatelkę Ciechanowca Panią Krystynę Marszałek-Młyńczyk. Pogrzeb odbył się 3 stycznia na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
   
Pani Krystyna Marszałek-Młyńczyk urodziła się 9 kwietnia 1930 roku w Białymstoku. Od lat związana była z Ciechanowcem i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. W 1972 roku otrzymała honorowe obywatelstwo naszego miasta. 

Pozostawiła po sobie bogaty dorobek dziennikarski i literacki. W latach 1955-1973 pracowała jako dziennikarka w pismach regionalnych i społeczno-kulturalnych. W swoim życiu pełniła między innymi funkcję: redaktora naczelnego miesięcznika "Kontrasty", radcy ambasady i dyrektora Instytutu Polskiego w Paryżu, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki, posłanki na Sejm, przewodniczącej Komisji Kultury i Sztuki oraz prezydenta Rady Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau. 
   
Pani Marszałek upowszechniała wiedzę o Ciechanowcu, a w szczególności o jednym z jego mieszkańców. Wyrazem tego jest wydana w 2004 roku książka „Rady i przesłania księdza Krzysztofa Kluka” oraz wcześniejszy tom z 1992 roku „A Polska śpi na pośmiewisko mądrej Europy” kończący się słowami bohatera ks. Krzysztofa Kluka: „Odśpiewajmy wspólnie, Aniołowie – zachęcał – pieśń błagalną o mądrość dla naszego Ciechanowca. - Niech zstąpią na ziemię spokój, mądrość, zgoda i rozwaga, których nie zaznaliśmy za naszych czasów”.

 
Zmarła Krystyna Marszałek-Młyńczyk – Honorowy Obywatel Ciechanowca
 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl