Program
Największa hodowla alpak w Polsce, jedna z największych w Europie Drukuj
14.03.2008.

Niccolo Machiavelli powiedział: „Przypadek rządzi ponad połową naszych działań. My kierujemy resztą”. Tak też było z hodowlą alpak w gminie Ciechanowiec, na Sówce w okolicach Bujenki. Przypadek zadecydował o sprowadzeniu alpak i rozpoczęciu hodowli, ale jej dalszy rozwój i sukces to już zasługa właściciela pana Mariusza Wierzbickiego oraz Rodrigo De La Garza.
   
Zaczęło się 4 lata temu. Początkowo hodowla liczyła 100 sztuk. Sukcesywnie zwiększana - osiągnęła liczbę 250. Ostatni transport z 60 alpakami przybył z farmy Quintessence w Chile pod koniec lutego.
   
Alpaki to parzystokopytne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych występujące w dwóch odmianach: Huacaya i Suri. Obie te rasy zobaczyć można w hodowli Mariusza Wierzbickiego. Huacaya mają wełnę puszystą, lekko pofałdowaną, rosnącą prostopadle do ciała. Suri ma długie, przypominające dredy karbowane loki, a jej wełna jest delikatniejsza od wełny Huacaya oraz droższa.
    
„Wełna Bogów”, bo tak ją kiedyś nazywano, stanowi główny dochód hodowcy z Bujenki. Jest delikatna, sprężysta i rozciągliwa. Ma doskonałe właściwości termiczne, jest odporna na promieniowanie słoneczne, nie przepuszcza wody, ponadto jest odporna na zabrudzenia co zawdzięcza niskiej zawartości lanoliny. Wełna alpak występuje w 22 naturalnych kolorach i nie jest farbowana, dlatego też zachowuje duże właściwości hypoalergiczne. Ze względu na wymienione właściwości jest produktem luksusowym i drogim, zajmującym wysokie miejsce na światowym rynku wełny.
   
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie prowadzi ewidencji alpak, dlatego właściciel, dla celów hodowlanych, prowadzi własny system rejestracji zwierząt. Alpaki o wysokiej wartości genetycznej mają umieszczony podskórnie mikroczip. Jest to wymóg Związku Hodowców Alpak w Peru, dzięki czemu można je zidentyfikować jako najlepsze do uszlachetniania włókna.
   
Wbrew pozorom hodowla alpak w Polsce jest opłacalna. Początkowy wydatek poniesiony na zakup stada stosunkowo szybko się zwraca. Zwierzęta łatwo przystosowały się do naszego klimatu. Żywią się trawą, sianem i inną zieleniną oraz witaminami. Zimą dodatkowo karmione są gniecionym jęczmieniem. Strzyżenie Huacaya odbywa się raz w roku, a Suri dwa razy. Jednak nie tylko ze sprzedaży wełny można się utrzymywać. Po ukończeniu dwóch lat alpaka jest gotowa do rozpłodu. Ciąża trwa około roku i zazwyczaj rodzi się jedno młode. Cena za sztukę waha się od 4000 do 15000 złotych. Dodatkowo samce alpak wynajmowane są jako reproduktory. Nad sprawnym funkcjonowaniem hodowli alpak w Bujence czuwają chilijscy konsultanci przyjeżdżający do Polski co pół roku.
   
Alpaki eksportowane są głównie na rynek zachodni. „Kilka sztuk trafiło do ogrodów zoologicznych oraz do Cyrku Zalewski” – powiedział Mariusz Wierzbicki właściciel stada. Podlaskie alpaki, wraz z championem Leonem, biorą również udział w targach, między innymi w Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie. 80 sztuk z hodowli na Sówce trafiło do Wielkopolski, gdzie znajduje się druga, chociaż nie tak liczna jak na Sówce, hodowla alpak w Polsce.
   
Podlaska hodowla alpak jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną oraz przez turystów zwiedzających gminę Ciechanowiec. Mieści się w pobliżu rzeki Nurzec, a przy pastwiskach znajdują się zarybione stawy co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt na Sówce.
   
Właściciel alpak zaprasza wszystkich zainteresowanych wraz z całymi rodzinami i przyjaciółmi do odwiedzenia tych wspaniałych, egzotycznych zwierząt. Wrażenia z pobytu w tej podlaskiej „hacjendzie” z całą pewnością będą niezapomniane.

         Więcej zdjęć...

Alpaki na Sówce - największa hodowla w Polsce, jedna z największych w Europie
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl