1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego Drukuj
12.01.2009.

Podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej mają czas do 31 stycznia 2009 roku na złożenie zeznań podatkowych za 2008 rok. Ryczałtowcy mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak należy pamiętać, że wskazać można tylko jedną organizację i upewnić się czy znajduje się ona w Obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r. Wykaz znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
   
Chcąc odszukać organizację, której działalność podatnik chce wesprzeć 1% można skorzystać z internetowej wyszukiwarki podmiotów Organizacji Pożytku Publicznego znajdującej się na stronie http://opp.ms.gov.pl/ .

1% podatku przekazać mogą podatnicy rozliczający się za pomocą deklaracji:
- PIT-28 Ryczałt ewidencjonowany;
- PIT-36 Działalność gospodarcza;
- PIT-36L Podatek liniowy;
- PIT-37 Praca, zlecenie, dzieło, emerytury;
- PIT-38 Dochody kapitałowe.
   
Renciści i emeryci, którym organy rentowe sporządzają i przekazują rozliczenie roczne do urzędu skarbowego, mogą przekazać 1% swojego podatku składając PIT-37 nie później niż do 30 kwietnia 2009 roku. 1 procenta podatku nie będą mogli przekazać podatnicy opodatkowani kartą podatkową.
   
W zeznaniu rocznym należy wskazać dokładną nazwę organizacji i jej numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). W deklaracji za 2008 rok zostały uwzględnione miejsca do wskazania na co konkretnie przekazuje się 1%. Może być to określony cel realizowany przez organizację lub dane osoby znajdującej się pod opieką wybranej organizacji.
   
Warunkiem otrzymania przez organizację 1% jest złożenie przez podatnika zeznania w obowiązującym terminie oraz zapłata pełnej wysokości podatku należnego nie później niż do 30 czerwca 2009 roku, a w przypadku ryczałtowców do 31 marca 2009 roku.
   
Podatnik ma możliwość wskazania organizacji także w korekcie zeznania za 2008 rok jednak korektę należy złożyć w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
   
W zeznaniu podatnik może wyrazić zgodę (poprzez wstawienie w odpowiednie miejsce krzyżyka) na przekazanie organizacji pożytku publicznego swoich danych oraz informacji o przekazanej kwocie.
   
Wymagania stawiane są także organizacjom. Do 31 stycznia 2009 roku OPP muszą przesłać urzędowi skarbowemu numer konta bankowego, na które mają wpływać wpłaty z 1 procenta. Niestety w przypadku gdy organizacja pożytku publicznego nie poda numeru rachunku bankowego (lub gdy numer ten jest błędny), naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1 proc. podatku na rzecz tej organizacji.
   
Inną ze zmian wynikających z nowelizacji ustawy o PIT będzie możliwość przekazania 1% podatku ze sprzedaży nieruchomości na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak będzie to możliwe dopiero w 2010 roku kiedy podatnicy składać będą zeznania podatkowe za sprzedane po 1 stycznia 2009 roku nieruchomości. Służyć do tego będzie nowy druk PIT-39. Niestety jeżeli podatnik wykaże w deklaracji PIT-39 ulgę mieszkaniową nie będzie mógł przekazać 1% na rzecz OPP. 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl