Program
Pierwsza naturalna oczyszczalnia ścieków w Gminie Ciechanowiec Drukuj
04.08.2010.

W Przybyszynie powstała pierwsza naturalna przydomowa oczyszczalnia ścieków zbudowana według projektu, który Urząd Miejski w Ciechanowcu zakupił od Instytutu Ekologii Stosowanej.

W dokumentacji technicznej w sposób czytelny opisano poszczególne etapy budowy oczyszczalni, co pozwoliło inwestorowi na wykonanie jej własnymi siłami. Budowa trwała tydzień, a koszt materiałów wyniósł około 2000 zł. W ramach dofinansowania proekologicznych działań, Urząd Miejski zakupił i przekazał inwestorowi humix i rośliny wodno-bagienne. Humix czyli tzw. "płynną próchnicę", która jest aktywatorem biologicznych procesów oczyszczania ścieków, stosuje się jednorazowo.

W każdej fazie budowy służyli radą pracownicy Instytutu Ekologii Stosowanej, którzy dokonali też odbioru technicznego oczyszczalni.

Naturalna przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na rozwiązanie problemu unieszkodliwiania ścieków w tani i prosty sposób oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zasadniczy proces oczyszczania odbywa się w filtrze roślinnym oraz w gruntowej warstwie filtracyjnej stawu denitryfikacyjnego. Zaś za sam proces oczyszczania ścieków odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie, które rozwijają się w gruncie. Zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne sprawiają, iż stopień redukcji zanieczyszczeń w tego typu oczyszczalniach jest znacznie większy, niż wymagają tego przepisy, co jest istotne ze względu na ochronę lokalnych wód gruntowych.
   
Zalety takiej naturalnej oczyszczalni ścieków:

•  łatwość budowy oczyszczalni, co pozwala na jej samodzielne wykonanie,
•  brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę,
•  powiększenie walorów estetycznych działki, na której znajduje się
   oczyszczalnia,
•  możliwość wykorzystania oczyszczonej wody ze stawu do podlewania
   np. trawników,
•  mała powierzchnia,
•  niskie koszty inwestycyjne,
•  znikome koszty eksploatacyjne,
•  łatwość eksploatacji,
•  pozytywny wpływ na środowisko przyrodnicze,
•  możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy gminnych (darmowy projekt
   i doradztwo, humix, rośliny wodno-bagienne).
 
Osoby zainteresowane budową przydomowych oczyszczalni zapraszamy do Referatu Inwestycji pok. 13 tel. (86) 277-11-45 wew. 24.

Pierwsza naturalna oczyszczalnia ścieków w Gminie Ciechanowiec

Pierwsza naturalna oczyszczalnia ścieków w Gminie Ciechanowiec

 Pierwsza naturalna oczyszczalnia ścieków w Gminie Ciechanowiec 

 fot. A. Kieliszek MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Konkurs "Nie stój w kolejce..."
Konkurs "Nie stój w kolejce..." Każda osoba pełnoletnia może wziąć udział w Konkursie „Nie stój w kolejce - zarejestruj się do lekarza przez Internet”. Do wygrania jest jeden z pięciu tabletów marki HUAWEI MediaPad T3 10 LTE...  »»
 
Unieważnienie konkursów ofert
logo NGO
Zarząd Województwa Podlaskiego unieważnia otwarte konkursy ofert, na wykonanie zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz w sferze działalności na rzecz mniejszości... »»
 
Koniec roku w NGO
logo NGO
Koniec roku to czas gdy organizacje pozarządowe rozliczają projekty, piszą sprawozdania, sprawdzają czy zostały opłacone wszelkie faktury i rachunki związane z realizacją zadań finansowanych z dotacji... »»
 
Pomóżmy Bogusi spełnić marzenie
Pomóżmy Bogusi spełnić marzenie. Potrzebna pomoc finansowaBogusia mieszka w Ciechanowcu. Choruje na rzadkie schorzenie. Teraz ma szansę na operację i na normalne życie. Można pomóc Bogusi wysyłając sms, wpłacając dowolną kwotę przez Siepomaga.pl... »»
 
Burmistrz Ciechanowca odwołuje otwarty konkurs ofert
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca odwołuje otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych Gminy Ciechanowiec z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży w 2018... »»
 
Planowane przerwy w dostawach energii elektrycznej 18.12.2017 r.
PGEPGE Dystrybucja Oddział Białystok informuje, iż w związku z pracami na urządzeniach elektroenergetycznych nastąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Rodzina 500+

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl