Ostatni Powstaniec Styczniowy w Ciechanowcu Drukuj

 Konstanty Niemyjski (1849-1939) (Zbiory Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu)W nocy z 22 na 23 stycznia przypada kolejna, 143 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. To historyczne wydarzenie, coraz bardziej od nas odległe, powoli odchodzi w niepamięć. Tymczasem odcisnęło ono znaczące piętno na naszym mieście i okolicznych wsiach i nadal jest żywe w wielu rodzinach. Tak się bowiem złożyło, że jednym z ostatnich żyjących uczestników Powstania Styczniowego, był pan Konstanty Niemyski – mieszkaniec Ciechanowca. Tutaj się on urodził, w dniu 31 marca 1849 roku, tu również spędził prawie całe swoje życie, tutaj też zmarł – w pierwszych dniach października 1939 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

W chwili wybuchu Powstania Styczniowego miał Konstanty Niemyjski niespełna 14 lat. Pomimo tak młodego wieku pomagał swojemu stryjecznemu bratu – Janowi Niemyjskiemu, który był powstańczym żandarmem, przy obserwacji ruchów wojsk rosyjskich, oraz dostarczaniu żywności, lekarstw i środków opatrunkowych dla ukrywających się w okolicznych lasach oddziałów powstańczych. W roku 1864, przyłączył się on do oddziału powstańczego operującego w rejonie Wysokiego Mazowieckiego, który następnie, poprzez Ciechanowiec, odmaszerował w kierunku na Drohiczyn i Siemiatycze. Po rozbiciu wspomnianego oddziału przez wojska carskie, służący w nim powstańcy zostali zesłani na Syberię. Wśród zesłańców byli między innymi mieszkańcy Ciechanowca: wspomniany już Jan Niemyjski, Feliks Małkowski oraz Teofil Piotrowski. Ten ostatni zasłynął jako wykonawca wyroku na znienawidzonym przez Polaków majorze Guście – wojennym naczelniku carskim w rejonie Ciechanowca, Brańska i Suraża.

Po upadku Powstania Styczniowego Konstanty Niemyjski, który uniknął wywózki na Syberię, zamieszkał w Ciechanowcu (na ulicy Mickiewicza), gdzie prowadził niewielki zakład mechaniczny i wiódł szczęśliwe, rodzinne życie. Poślubił on pannę Paulinę Dmochowską, z którą miał liczną gromadkę dzieci. W zaświadczeniu wydanym mu przez Magistrat Miasta Ciechanowca w 1935 roku, czytamy między innymi: ...p[an] Konstanty Niemyjski, syn Macieja, wyznania rzymsko – katolickiego, znany jest jako Polak, patriota i prawy obywatel kraju, oraz w tymże duchu wychował swoje dzieci, z których 3 synow[ie] byli żołnierzami w Wojsku Polskim, z tych dwóch – ochotnikami.

W podobnym duchu wypowiadał się również mieszkaniec wsi Ceranów, leżącej w gminie Sterdyń, wysiedlony wraz z rodziną przez władze carskie w 1906 roku za działalność polityczną, który dość długo poszukiwał schronienia dla siebie i swojej licznej rodziny: Tu szukając przytułku i schronienia przy jakiejś polskiej rodzinie – spotykała nas wszędzie odmowa, z obawy przed represjami władz. Aż wreszcie wskazano nam dom Konstantego Niemyjskiego, jako Polaka, patrioty i b[yłego] Powstańca 1863 roku. Gdyśmy się tam udali, zostaliśmy gościnnie przyjęci bez namysłu, wszyscy razem 16 osób i byliśmy przez niego, przez okres przeszło jednego miesiąca utrzymywani zupełnie bezinteresownie.

Czy można coś więcej dodać do tak pięknego życiorysu? Chyba tylko to, że ciekawi i wartościowi ludzie żyli i żyją obok nas, nie trzeba ich poszukiwać na przysłowiowym końcu świata, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć wokół siebie. Podobnie rzecz się ma z wielkimi wydarzeniami politycznymi, które miały miejsce w dziejach naszego Kraju. We wszystkich tych wydarzeniach brali udział mieszkańcy Ciechanowca i okolicznych wsi, wnosząc swój wkład w dzieje naszej Ojczyzny i Narodu Polskiego.

                                                                 Norbert Dariusz Tomaszewski


Zaświadczenie dla Stowarzyszenia Weteranów 1863 roku. (Zbiory Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu)

Zaświadczenie dla Stowarzyszenia Weteranów 1863 roku.
 (Zbiory Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu)

 
 
następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl