Adwentowy dźwięk ligawek Drukuj
08.12.2011.
 Adwentowy dźwięk ligawek

Dźwięki podlaskich ligawek, kaszubskich bazun, góralskich trombit i innych instrumentów pasterskich oznajmiły o nadejściu Adwentu. Po raz XXXI odbył się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego.

Przez dwa dni Ciechanowiec rozbrzmiewał dźwiękami ludowej muzyki granej na różnorodnych instrumentach pasterskich przez wykonawców z Ukrainy i Litwy, Białorusi i Słowacji, Kaszub, Podhala, Podbeskidzia i Podlasia. Po przesłuchaniach konkursowych pierwszego dnia, drugiego odbył się koncert laureatów, a zespoły: „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem, Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa, Kaszubi z Kartuz, Litwini z Puńska, Białorusini (zespół „Rada”), zespół „Bacowskie Trio” ze Słowacji i Huculi z Putiły na Ukrainie zaprezentowali pasterskie melodie ze swoich regionów.

W tegorocznych “Ligawkach” wzięło udział, w różnych kategoriach, 116 uczestników, których oceniało jury w składzie: dr hab. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodnicząca jury, mgr Jacek Jackowski – muzyk i muzykolog, Zakład Muzykologii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, instruktor emisji głosu, Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” SGGW w Warszawie, mgr Halina Dulikowska - teoretyk muzyki, Polski Instytut Muzyczny w Łodzi, mgr Józef Grawiński – pianista i nauczyciel, Polski Instytut Muzyczny w Łodzi.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach na www.muzeumrolnictwa.pl.

Adwentowy dźwięk ligawek 

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl