Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej Drukuj
05.04.2012.
                                      
 
Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej

 
Zgodnie z  tradycją na tydzień przed Wielkim Piątkiem, ulicami Ciechanowca przeszła procesja Drogi Krzyżowej czyli nabożeństwa wielkopostnego o charakterze adoracyjnym, które symbolizuje odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Nabożeństwo to pozwala jego uczestnikom zrozumieć wymiar Ofiary Chrystusa.

Już w IV wieku istniał w Jerozolimie obchód miejsc Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową i w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, a w 1320 roku franciszkanie, którzy objęli opiekę nad Ziemią Świętą nadali procesjom ramy organizacyjne. W XVI wieku przełożony klasztoru św. Barbary w Delft ułożył cykl Drogi Krzyżowej w 12 stacjach. W XVII wieku dodano dwie ostatnie stacje, ustalając ostateczny kształt nabożeństwa.

Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej rozpoczęła sie mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej a zakończyła w kaplicy pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy. Mieszkańcy Ciechanowca: młodzież, pracownicy banków, straż pożarna i leśnicy, matki i ojcowie, Caritas, pracownicy oświaty, rolnicy, członkowie kółek różańcowych, urzędnicy, przedsiębiorcy i rzemieślnicy, służba zdrowia, duchowieństwo i chór parafialny przeszli ulicami miasta niosąc krzyż i zatrzymując się przy poszczególnych stacjach, by modlić się i rozważać misterium Męki Pańskiej.

          Więcej zdjęć...

Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej

fot. Z. Poniatowski MPI

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl