Mistrzowie dęcia w trąby Drukuj
05.12.2012.


Niosący się po Ciechanowcu dźwięk ligawek oznajmił o nadejściu Adwentu, więc po raz XXXII w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka  zjawili się uczestnicy Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.


Mistrzowie dęcia w trąby

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Pierwszy dzień imprezy poświęcony był konkursowi, który tradycyjnie rozgrywany był w dwóch grupach wiekowych - dzieci i dorosłych, oraz w kategoriach: gry na ligawce, trombicie, bazunie, rogu i innych instrumentach pasterskich.

Wśród dorosłych, w najstarszej konkursowej kategorii gry na ligawce, jury konkursu po raz kolejny przyznało dwie równorzędne nagrody: Andrzejowi Klejzerowiczowi z Ciechanowca i Rafałowi Gałaguzowi z Wieski. W grze na trombicie był już tylko jeden zwycięzca - Jan Kubik z Krościenka, w kategorii gry na bazunie wygrał Ludwik Choszcz ze Sznurków, na rogu pasterskim najlepiej zagrał Tadeusz Rucki z Koniakowa, a na innych instrumentach Stanisław Czawus z Mińska na Białorusi. Wśród dzieci najlepsza w grze na ligawce okazała się Marta Adamowicz z Drohiczyna, a Maria Salamon z Krościenka wykazała się mistrzostwem w grze na trombicie i na rogu pasterskim. Na bazunie najlepiej zagrał  Damian Makowski z Goręczyna, a nagrodę za grę na innych instrumentach pasterskich otrzymał Justinas Żidonis z Kowna

Drugi dzień to uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i koncerty ludowych zespołów: "Pleskota" z Kaszub, "Pieniny" z Krościenka i "Karpatska Taystra" z Ukrainy. Wieczorny, galowy koncert, na którym wystapił folkowy zespół "Chudoba" z Wrocławia, odbył się w zabytkowym drewnianym kościele znajdującym się na terenie skansenu.

          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl