Orszak Trzech Króli na ulicach Ciechanowca Drukuj
09.01.2013.


W Święto Objawienia Pańskiego sprzed budynku dawnej synagogi, ulicami Ciechanowca, aż do żłóbka betlejemskiego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, przemaszerował uroczysty Orszak Trzech Króli z udziałem przedszkolaków, uczniów szkół oraz mieszkańców miasta i gminy.

Orszak Trzech Króli na ulicach Ciechanowca

fot. Z. Poniatowski MPI

Podążający za Gwiazdą Betlejemską trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, zatrzymali się przy Urzędzie Miejskim by zapytać o drogę do Betlejem. Burmistrz Ciechanowca po wskazaniu im kierunku i przekazaniu kufra z darami przyłączył się do wielobarwnego orszaku składającego się z wielu mniejszych i większych królów, rzeszy aniołków i innych wymyślonych postaci. W kościele uczestnicy marszu oddali pokłon Dzieciątku i uczestniczyli w Mszy Świętej.

Po nabożeństwie, na placu Ks. K. Kluka odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Wystąpiły przedszkolaki, zespół „Anielskie Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu, uczniowie Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, a dzieci za najlepsze przebranie dostały nagrody. Gorąca herbata i pyszny bigos, przygotowane przez Dom Weselny „Jagoda”, z dodatkiem dziczyzny i innego mięsiwa dostarczonego przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Rogacz” w Ciechanowcu były uzupełnieniem całej uroczystości.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli: Burmistrz Ciechanowca, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, proboszcz parafii pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu i dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Orszak Trzech Króli pojawił się w Ciechanowcu po raz pierwszy, ale wpisał się w mający pięcioletnią tradycję ogólnopolski ruch organizowania orszaków, w którym w tym roku uczestniczyło ponad 80 miast i miejscowości w Polsce oraz za granicą - na Ukrainie, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywane powszechnie świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Kościele obrządku wschodniego obchodzone jest 6 stycznia od III wieku, a w Kościele obrządku zachodniego od schyłku IV wieku.

          Więcej zdjęć...

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl