"W naszej pamięci" polska prezentacja wystawy Drukuj
19.03.2013.

 


"W naszej pamięci / Emlékeinkben" to tytuł polskiej prezentacji wystawy "Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń" przygotowanej z inicjatywy Węgierskiego Ministerstwa Administracji Publicznej i Sprawiedliwości, a która była pokazywana w budapesztańskim Domu Terroru od maja do grudnia 2011 roku.


Jej otwarcie w Białymstoku nastąpiło 26 marca 2013 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A. Wystawa będzie eksponowana do 15 kwietnia 2013 roku. W dniu otwarcia wystawy zapraszamy na debatę o polskiej polityce pamięci, w której udział wezmą goście specjalni: p. Jolanta Przewoźnik, p. Barbara Bojaryn-Kazberuk oraz prof. Jan Rydel. Spotkanie poprowadzi p. Rafał Rogulski - godzina 14.00, Audytorium im. R. Kaczorowskiego, Biblioteka Uniwersytecka, VI piętro.

Wystawa była prezentowana w warszawskim Domu Spotkań z Historią od 5 października do 4 listopada 2012 roku. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Tibor Navracsics – Wicepremier oraz Minister Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier, Jarosław Gowin – Minister Sprawiedliwości RP, Monika Smoleń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, prof. Andrzej Kunert – Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Jolanta Przewoźnik. Na rok 2013 planowane są prezentacje w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Smoleńsku, Zamościu i Krakowie.

Wystawa, poza obecnymi w wersji węgierskiej pamiątkami po wieloletnim Sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, podsumowuje dorobek Rady pod Jego kierownictwem. Dodatkowo podkreślone zostały  bliskie  relacje Andrzeja Przewoźnika z Węgrami – był ich wielkim przyjacielem oraz znawcą historii i kultury. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej.

Andrzej Przewoźnik był historykiem, wieloletnim Sekretarzem Generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, także jedną z najbardziej zaangażowanych osób w tworzenie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Działając przez osiemnaście lat na stanowisku Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, stworzył wraz ze swym zespołem podwaliny pod nowoczesną polską politykę pamięci oraz zyskał sobie opinię strażnika prawdy i pamięci, stojącego ponad politycznymi podziałami i sporami. Andrzej Przewoźnik zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Uniwersytet w Białymstoku, Region Podlaski NSZZ "Solidarność" oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

Partner Honorowy: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.

                                             

Tomasz Danilecki
Oddział IPN w Białymstoku
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl