Najstarsza lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję Drukuj
15.05.2013.


Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu wzbogaciło się o nowy, ciekawy eksponat - wyprodukowaną w 1910 roku samojezdną lokomobilę parową kanadyjskiej firmy "George White & Sons Company Limited". Dzięki temu ciechanowiecka kolekcja lokomobil jest jedną z największych w Polsce.

Najstarsza sprawna lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję

 
Przypominające parowozy lokomobile parowe są silnikami napędzającymi inne maszyny - były wykorzystywane m.in. w rolnictwie, górnictwie czy do napędzania małych zakładów. Prawdopodobnie pierwszą lokomobilę wykorzystaną praktycznie zbudował 1805 r. Oliver Evans, a rozkwit ich produkcji, tak w Polsce, jak i na świecie, przypadł na przełom XIX i XX wieku. Obok lokomobili stałych, pozbawionych kół i ustawionych na trwałym postumencie, produkowano lokomobile mobilne - przewoźne, a od lat 30. XIX w. lokomobile samojezdne.

Nowy nabytek muzeum jest właśnie lokomobilą samojezdną, z parowym silnikiem jednocylindrowym o mocy 20 KM. Jej wymiary to: wysokość 305 cm, szerokość 260 cm, długość 530 cm, waga (bez wody) 6500 kg. Ma kocioł na wodę o pojemności ok. 1800 litrów i o maksymalnym, dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 16 atmosfer. Lokomobila ta jest najstarszą odrestaurowaną i w pełni sprawną technicznie lokomobilą samojezdną w Polsce.

Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zakupiło eksponat dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Poszerzenie kolekcji zabytkowych lokomobil parowych" z programu "Kolekcje muzealne" oraz dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


         
Najstarsza sprawna lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl