Program
Najstarsze ciągniki w Polsce trafiły do ciechanowieckiego Muzeum Drukuj
28.04.2014.


Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wzbogaciło się o niezwykłe eksponaty, unikaty w skali światowej - trzy ciągniki produkcji amerykańskiej.

Najstarsze ciągniki w Polsce trafiły do ciechanowieckiego Muzeum

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Dwa wyprodukowane przez firmę "International Harvester Company" - ciągnik Titan 10-20 z 1917 r. z fabryki w Milwaukee i ciągnik McCormick-Deering 10-20 z 1937 r. z fabryki w Chicago oraz ciągnik Fordson F wyprodukowany w 1918 r. przez firmę "Henry Ford & Son" z Dearborn. Ciągniki są starannie odrestaurowane i w pełni sprawne technicznie. Wszystkie modele były używane przed II wojną światową na terenie Polski, a ciągniki Titan 10-20 i Fordson F były pierwszymi modelami ciągników sprowadzonymi w 1919 r. do pracy w majątkach ziemskich w okolicach Ciechanowca.

Są to najstarsze modele ciągników w zbiorach ciechanowieckiego muzeum i w zbiorach polskiego muzealnictwa. Zakupione ciągniki poszerzyły największą w Polsce kolekcję, znajdującą się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, która liczy obecnie 34 sztuki polskich i zagranicznych ciągników wyprodukowanych w latach 1917-1990.

Muzeum zakupiło ciągniki do zbiorów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje - priorytet 4 - Kolekcje muzealne w ramach naboru I/2014 oraz dodatkowym środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Turyści odwiedzający muzeum mogą już zobaczyć je na ekspozycji. Zapraszamy również na pokaz ich rozruchu i jazdy 17 maja od godz. 15.00, w trakcie imprezy „Noc Muzeów”.

                                           

Marek Wiśniewski
Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka
w Ciechanowcu          Więcej zdjęć...


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl