Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
06.05.2014.


Konstytucja 3 Maja uchwalona została 223 lata temu w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Była najważniejszą ustawą rządową, która ustaliła podstawy nowożytnego ustroju politycznego w Polsce.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. M. Chojnowski MPI


Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) ustawą zasadniczą. Konstytucja 3 Maja regulowała podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych i zagadnienia związane z obroną terytorium Rzeczypospolitej.

Mieszkańcy Ciechanowca rozpoczęli obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja od akademii w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, a następnie mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, odprawionej w intencji Ojczyzny.

Kolejnym punktem obchodów był przemarsz pod pomnik papieża Jana Pawła II, gdzie burmistrz Ciechanowca, Mirosław Reczko powiedział m.in.: Zebraliśmy się tu u stóp pomnika naszego najnowszego świętego - Jana Pawła II, aby uczcić 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak ważna to rocznica dla naszego kraju najlepiej świadczy fakt, że wciąż, mimo upływu ponad dwustu lat dalej czcimy ją jako najważniejszą podstawę polskiej demokracji. Tegoroczne święto majowe zbiegło się w czasie z niezwykłą uroczystością, pod której wrażeniem jest jeszcze nie tylko cała Polska, ale i cała społeczność chrześcijańska i nie tylko. Przed kilkoma dniami przeżywaliśmy wspólną kanonizację dwóch wielkich papieży, z których jeden jest naszym Rodakiem, honorowym obywatelem Ciechanowca, patronem naszego gimnazjum, patronem rodzin i naszym najlepszym orędownikiem. Jako pasterz Kościoła towarzyszył nam przez ostatnie, jakże trudne dziesięciolecia i doświadczał tych samych nieszczęść, lęków, trudności i wyborów moralnych, których doświadczali Polacy w rzeczywistości ukształtowanej przez IV rozbiór Polski…

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości w Ciechanowcu uwieńczył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodku Kultury i Sportu.

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl