Ciechanowiec i Saint-Germain-les-Corbeil podpisały porozumienie Drukuj
23.06.2015.

W tym roku mija 20-lecie podpisania umów o partnerstwie pomiędzy Ciechanowcem i Rosbach vor der Höhe oraz pomiędzy Saint-Germain-lès-Corbeil i Rosbach vor der Höhe.

Ciechanowiec i Saint-Germain-lès-Corbeil podpisały porozumienie o partnerstwie miast

fot. R. Szuszkiewicz, J. Klimowicz, K. Niewiarowski


Dzięki Rosbach v.d. Höhe, które jest miastem partnerskim zarówno naszego, jak i francuskiego miasta, już kilka lat temu zostały nawiązane kontakty pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil. Uroczyste obchody 20-lecia porozumień o partnerstwie, które rozpoczęły się we Francji, stały się okazją do potwierdzenia trójstronnej współpracy i podpisania 24 maja 2015 roku umowy partnerskiej pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil.

Saint-Germain-lès-Corbeil to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Essonne. Położone jest na prawym brzegu Sekwany, w regionie nazywanym "Brie française". Miejscowość istnieje od VI w., jego najważniejszymi zabytkami są zamek i kościół. Pierwszy zamek datowany na 1312 r. został zbudowany przez Geoffreya Merricka, bogatego i ważnego obywatela Paryża, kamerdynera króla Filipa Pięknego. W późniejszych latach był wielokrotnie niszczony i odbudowywany - obecny zamek powstał w 1846 roku, gdy nowymi właścicielami posiadłości została rodzina Darblay. Kościół jest głównym elementem bogatego dziedzictwa miasta. W VI w. St. Germain, biskup Paryża, zbudował nieistniejący już kościół pw. Saint Vincent'a, hiszpańskiego męczennika. Obecny kościół został zbudowany w XII  w. w stylu przejściowym pomiędzy stylem późnoromańskim a wczesnogotyckim pw. Saint Germain - Saint Vincent. Jego oryginalna dzwonnica o wysokości 60 m zawaliła się w 1793 roku, w jej miejsce w 1835 roku zbudowano skromną wieżę na szczycie fasady. Kościół został całkowicie odnowiony pod koniec XIX wieku przez rodzinę Darblay - wtedy fasada nad portalem została ozdobiona rzeźbami Roberta Eliasa. Najcenniejszym zabytkiem są XIII-wieczne witraże przedstawiające główne epizody Męki Pańskiej i Drzewo Jessego (genealogię Chrystusa).

Trzydniowe uroczystości we Francji upłynęły pod znakiem rywalizacji sportowej - odbył się turniej tenisa ziemnego, golfa i turniej piłki nożnej. Młodzi piłkarze COKiS Ciechanowiec rywalizowali w turnieju z 24 drużynami z Niemiec, Belgii, Portugalii i kilku regionów Francji. Gościem specjalnym był francuski piłkarz Claude Makélélé. W czasie swojej kariery grał m.in. w FC Nantes, Olympique Marsylia, Realu Madryt, Chelsea i Paris Saint Germain. W reprezentacji Francji rozegrał 71 spotkań, a po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem.

Druga część obchodów odbyła się w Rosbach v.d. Höhe pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Przyjaźni. Delegacje z Polski i Francji uczestniczyły w uroczystym otwarciu nowego, "zielonego" budynku administracji firmy REWE, a wieczorem zaprezentowały swój muzyczny program. Ciechanowiec reprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Rozrywkowa COKiS, Francję piosenkarka Myriam Jabaly, a Niemcy muzyk Rainer Hild występujący z córką Sarą. Inną atrakcją dwudniowych uroczystości była możliwość spróbowania narodowych specjałów przygotowanych przez tłumaczy - wolontariuszy: francuskiego quiche na stoisku państwa Brunk, polskich pierogów państwa Wierzchowskich, a także degustacja dań włoskich, irańskich, afgańskich i fińskich oferowanych na innych straganach.

Zakończenie obchodów nastąpi w Ciechanowcu w czasie festynu "Wianki na Nurcu", na którym będą obecne delegacje z miast partnerskich Ciechanowca: Saint-Germain-lès-Corbeil, Dotnuva i Rosbach vor der Höhe.

 

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl