Dźwięk ligawek obwieścił Adwent Drukuj
16.12.2015.

Po raz 35. dźwięki ligawek, bazun, trombit, rogów i innych instrumentów pasterskich grających w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego, oznajmiły o nadejściu Adwentu.

Ligawki otrąbiły Adwent

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


Przez dwa dni Ciechanowiec rozbrzmiewał dźwiękami ludowej muzyki granej na różnorodnych instrumentach pasterskich przez wykonawców z Litwy, Słowacji, Ukrainy oraz z Kaszub, Lubelszczyzny, Mazowsza, Podbeskidzia, Podhala, Wielkopolski i Podlasia.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 140 wykonawców rywalizujących w różnych grupach wiekowych w 5 kategoriach muzycznych. Oceniało ich jury w składzie: mgr Krzysztof Braun - etnograf, starszy specjalista naukowo-techniczny Archiwum, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski; dr Tomasz Czerwiński - etnograf, nauczyciel akademicki, absolwent Katedry Etnografii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego; mgr Piotr Dorosz - etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne; dr Artur Gaweł - etnograf, Kierownik Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; dr hab. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska - muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; Andrzej Klejzerowicz – wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.

Poza konkursem wystąpiły zespoły ludowe: Pleskota z Chmielna, Karpatska Taystra z Ukrainy, Bacowskie Trio ze Słowacji oraz Pieniny z Krościenka nad Dunajcem.

I miejsca w konkursie z podziałem na poszczególne kategorie:

w kategorii ligawki - dorośli powyżej 65 lat:
- Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego

w kategorii ligawki - dorośli:
- Teodor Niemyjski z Ciechanowca

w kategorii inne instrumenty - dorośli:
- Myroslav Gutsul z Zarojany - sopiłka

w kategorii rogi pasterskie - dorośli:
- Tadeusz Rucki z Koniakowa

w kategorii trombity - dorośli:
- Martin Wałach z Jaworzynki

w kategorii bazuny - dorośli:
- Grzegorz Choszcz z Przewóz Sznurki

w kategorii ligawki - dzieci od 11 do 16 lat:
- Ilona Ignatowska z Białobrzegów

w kategorii ligawki - dzieci do lat 10:
- Marcin Radziszewski z Bogusz Starych

w kategorii inne instrumenty - dzieci:
- Paweł Kukuczka z Koniakowa - heligonka, piszczałka, okaryna, piszczałka postna, sowa - piszczek

w kategorii trombity - dzieci:
- Paweł Kukuczka z Koniakowa

w kategorii rogi pasterskie - dzieci:
- Wiktoria Gruszka z Koniakowa

w kategorii bazuny - dzieci:
- Antoni Świątkowski z Kożyczkowa.

Pełne wyniki konkursu na www.muzeumrolnictwa.pl.


          Więcej zdjęć...       Więcej zdjęć...


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
KRUS przypomina o kwocie granicznej
Logo KRUSKRUS przypomina, iż do dnia 31 maja rolnik lub domownik prowadzący też pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć zaświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna... »
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl