Nadanie i poświęcenie sztandaru Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego Drukuj
22.01.2016.

Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Ciechanowcu otrzymało sztandar. Uroczystościom w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przewodniczyli Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus i Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

Nadanie i poświęcenie sztandaru Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego

fot. Z. Poniatowski MPI

Sztandar, na którym wyszyto symbole bractwa oraz ważne dla stowarzyszenia daty: otrzymania praw miejskich przez Łomżę, Drohiczyn, Ciechanowiec, rok powstania bractwa i poświęcenia sztandaru, a także wizerunek marszałka Kazimierza Pułaskiego, przejął nowo intronizowany król Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu Tomasz Miliszkiewicz.

W wydanej z tej okazji broszurze prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński napisał: Dwa regiony historyczne, a obecnie dwie diecezje zyskują jeszcze jeden zwornik - sztandar Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego. Dumną przeszłość potwierdzają symbolicznie daty praw miejskich książęcej, mazowieckiej Łomży (1418 r.) i „starożytnego” Drohiczyna (1498 r.), pierwszej stolicy woj. podlaskiego. A Ciechanowiec (1429 r.) nad granicznym niegdyś Nurcem stał się w 2012 r. „grodem kurkowym”. Na płacie z barwami Rzeczypospolitej i Maryi Matki Bożej (szafir) widnieje portret marszałka generała Kazimierza Pułaskiego herbu Ślepowron (1745-1779). Takie barwy wprowadzili na swe sztandary konfederaci barscy, uczestnicy pierwszego polskiego powstania narodowego (1768-1772). Wśród jego przywódców wyróżnili się ojciec Józef Pułaski i syn Kazimierz, obaj wywodzący się z rodu mazowiecko-podlaskiego (Pułazie Świerże). Kazimierz Pułaski wpisał się chwalebnie w etos kawalerii polskiej, wsławił się obroną Częstochowy przed wojskami rosyjskimi, zginął jako bohater Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Sztandar wyhaftowała Krystyna Brzezińska, a drzewce sporządził Leszek Szymonek.

Sztandar Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego w Ciechanowcu ufundowali i gwoździe przybili: Jerzy Leszczyński - Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogdan Zieliński - Starosta Wysokomazowiecki, Mirosław Reczko - Burmistrz Ciechanowca, Eugeniusz Święcki - Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciechanowcu, Jan Zalewski - Starosta Siemiatycki, Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych w Kaliszu, Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Łodzi, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. J. Piłsudskiego w Otwocku, Łaskie Bractwo Strzelców Kurkowych w Łasku, Bractwo Strzelców Kurkowych im. J. Kilińskiego w Warszawie, Sieradzkie Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Sieradzu, Świętokrzyskie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Kielcach, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu, Podlasko-Kozieradzkie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie, Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych w Radomiu, Kolor Taxi - Stowarzyszenie Kierowców w Białymstoku, Halina Dudkiewicz KBS Tarnowo Podgórne, Adam Gołembowski Prezes ZKBS RP, Jan Klauza Wiceprezes ZKBS RP Prezes Okręgu Centralnego, Władysław Smółka, Jadwiga i Tomasz Marian, Ewa i Paweł Miliszkiewicz, Leszek Gruchała, Marżolena i Tadeusz Tumiel, Antoni Rutkowski, Kazimierz Kotomski, Leszek Lubowicki, Anna i Witold Lipscy, Marek Skarżyński, Hanna i Marek Burkiewicz, Joanna Bogusz, Rodzina Wojno, Agnieszka i Tomasz Piętka i Zdzisław Niegowski.


          Więcej zdjęć...


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl