Mąka z Ciechanowca wśród kandydatów do Podlaskiej Marki Drukuj
15.03.2016.
Tradycyjna mąka pszenna tortowa z Młyna Ciechanowiec Jachimczuk i Stanisławski Sp. z o.o.  została zgłoszona do Podlaskiej Marki, jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów organizowanych w województwie podlaskim nieprzerwanie od 10 lat.
Mąka z Ciechanowca wśród kandydatów do Podlaskiej Marki

W tym roku 142 produkty ubiegać się będą o Nagrodę Podlaska Marka przyznawaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Obecnie trwa II etap konkursu – ocena Kapituły Nagrody, która wskaże po trzech nominowanych w sześciu kategoriach – finałową osiemnastkę, wśród której znajdą się późniejsi zwycięzcy. Posiedzenie Kapituły, podczas którego zostaną wybrani nominowani odbędzie się 17 marca.

Członkowie Kapituły to reprezentanci Rady Przedsiębiorczości, specjaliści ds. gospodarki i nowoczesnych technologii oraz przedstawiciele świata kultury, mediów, organizacji pozarządowych, wśród których znalazło się dwoje mieszkańców Ciechanowca: przewodniczący Kapitule Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego i Dorota Łapiak – Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka.

Kolejny etap konkursu rozpocznie się 4 kwietnia, kiedy to internauci będą mogli głosować na wybrane produkty. Mamy nadzieję, że wśród nominowanych w kategorii Produkt Spożywczy znajdzie się nasz lokalny produkt: „Tradycyjna mąka pszenna tortowa”, o której tak opowiadają właściciele firmy: Historia młynarstwa w naszej rodzinnej firmie zaczyna się w 1901 roku, gdzie na przestrzeni ponad wieku wytwarzaliśmy mąki w młynie wiatrowym, wodnym i elektrycznym. Zdobyta wiedza przekazywana jest kolejnemu pokoleniu, które wnosi duży wkład w modernizację i rozbudowę firmy, dlatego tak sprawnie łączymy wielopokoleniowe doświadczenie i tradycję ze współczesnymi technologiami. Naszym głównym założeniem jest szczególna dbałość o jakość. Tradycyjna mąka pszenna tortowa typ 450 produkowana jest z pszenicy, która pochodzi z czystych ziem podlaskich. Każda partia zboża z miejscowych gospodarstw rolnych jest starannie wyselekcjonowana i poddana analizie w nowoczesnym laboratorium, dzięki temu otrzymujemy wysokiej jakości produkt. Mąka tortowa produkowana jest bez dodatku polepszaczy i środków chemicznych, tylko z naturalnego surowca. To czysta biel uwolniona z ziarna pszenicy, która wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami wypiekowymi, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, cukierniach i zakładach produkujących wyroby garmażeryjne. Tradycyjna mąka tortowa typ 450 cieszy się ogromną popularnością wśród naszych odbiorców na terenie Podlasia i innych województw, dzięki sieciom hurtowni i sklepowi internetowemu oraz w polskich piekarniach za granicą.

Rozstrzygnięcie Podlaskiej Marki poznamy 15 kwietnia podczas Gali Finałowej. Wtedy przyznane zostaną również tytuły Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego oraz Ambasadora Podlaskiej Gospodarki.

Organizator konkursu:
Marszałek Województwa Podlaskiego

Realizacja:
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Referat Promocji
http://podlaskamarka.pl/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl