Obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych Drukuj
15.03.2016.
 
31 marca to termin, który powinien być dobrze znany wszystkim organizacjom pozarządowym, ponieważ jest to ostateczny termin sporządzenia przez nie sprawozdania finansowego oraz wysłania deklaracji CIT-8 do urzędu skarbowego.

Muszą o tym pamiętać te organizacje, których rok obrotowy kończy się 31 grudnia. Obowiązki sprawozdawcze mają wszystkie zarejestrowane organizacje, nawet jeżeli w 2015 roku nie miały żadnych przychodów.

Kolejne ważne terminy do zapamiętania:
- do końca 6 miesiąca nowego roku obrotowego - władze wskazane w statucie muszą przyjąć sprawozdanie finansowe;
- 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania ma organizacja na przekazanie go do Urzędu Skarbowego;
- jeżeli organizacja prowadzi działalność gospodarczą ma 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdanie finansowego na złożenie do KRS formularza KRS-Z30 wraz z załącznikami (m.in. sprawozdanie finansowe, uchwała o przyjęciu sprawozdania, protokół z walnego zebrania, lista obecności).

Dodatkowo organizacje pożytku publicznego mają obowiązek:
- do 15 lipca zamieścić w internetowej bazie sprawozdań prowadzonej przez MPiPS sprawozdanie merytoryczne i zatwierdzone sprawozdanie finansowe (dotyczy to OPP, których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, do 30 listopada - termin dla OPP, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego).

Uwaga, zgodnie z Ustawą o pożytku publicznym i o wolontariacie OPP, które nie złożą sprawozdań utracą możliwość pozyskiwania 1% podatku za poprzedni rok.

Sprawozdanie merytoryczne:
- stowarzyszenia nie mają obowiązku sporządzania sprawozdania merytorycznego, jednak dobrą praktyką organizacji jest tworzenie takiego dokumentu i udostępnianie go na swojej stronie internetowej;
- do 31 grudnia Fundacje (oprócz tych ze statusem OPP) mają obowiązek złożyć sprawozdanie z działalności do swojego organu kontroli nadzoru, czyli ministra, który jest wskazany w statucie fundacji a także podać je do publicznej wiadomości np. poprzez zamieszczenie na stronie internetowej.

Organizacje zachęcamy do korzystania z Portalu NGO.PL największego w Polsce portalu internetowego będącego kompleksowym, bezpłatnym źródłem informacji i praktycznych porad dla organizacji pozarządowych. 

źródło: www.ngo.pl/
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl