Jubileuszowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Ciechanowca Drukuj
24.03.2016.

W Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu rozegrany został jubileuszowy X Turniej Szachowy im. Czesława Burdziuka o Puchar Burmistrza Ciechanowca. Organizowany od 2007 roku turniej jest jednym z największych w Polsce, w tym roku do rywalizacji stanęło 110 zawodników i zawodniczek.

Jubileuszowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Ciechanowca

Na starcie stanęło 40 pań reprezentujących dwie federacje szachowe i 70 panów, wśród których było 16 zawodników z rankingiem FIDE. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim (7 rund po 15 minut, pary kojarzone komputerowo). Sędzią głównym zawodów był instruktor i sędzia klasy I Sławomir Zbigniew Sobociński.

Nagrody przyznawane były w czterech kategoriach wiekowych: do 10 lat, do 13 lat, do 16 lat oraz seniorów, osobno wśród kobiet i mężczyzn.

W kategorii wiekowej I (seniorów) zwyciężyli Magdalena Jóźwiak (ZSOiZ w Ciechanowcu) i Cezary Borowy (Małkinia Górna); w kategorii II (16) Paulina Golwiej (Sarnaki) i Jakub Niczyporuk (Biała Podlaska); w kategorii III (13) Eliza Mroczkowska (SP 5 Łomża) i Adrian Budzisz (MDK Białystok); w kategorii IV (10) Adrianna Staniewicz (Wasilków) i Karol Krahel (MDK Białystok).

Puchar Burmistrza Ciechanowca wśród kobiet zdobyła Eliza Mroczkowska (SP 5 Łomża) a wśród mężczyzn Cezary Borowy (Małkinia Górna). Nagrody i statuetki otrzymali zawodnicy, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii. Wręczono także pamiątkowe puchary najmłodszej uczestniczce i najmłodszemu uczestnikowi turnieju.

Oprócz wyłonienia zwycięzców, organizatorom ciechanowieckich zawodów zależy na rozwijaniu umiejętności oraz popularyzacji sportu szachowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Burmistrz Ciechanowca docenił ich dziesięcioletnie starania i wręczył pamiątkowe statuetki Małgorzacie Bekier, Mirosławie Chojnowskiej i Sławomirowi Sobocińskiemu.

Sławomir Sobociński dziękując burmistrzowi powiedział: Zwiększająca się z roku na rok liczba uczestników Turnieju Szachowego im. Czesława Burdziuka o Puchar Burmistrza Ciechanowca, jest dowodem, że szachy odradzają się. Tu w Ciechanowcu czuć prawdziwość słów, które są mottem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) - Jesteśmy jedną rodziną (łac. Gens una sumus).

Zainteresowani mogą poznać wszystkie informacje na temat zawodników, kojarzenia par i wyników turnieju na stronie www.chessarbiter.com .

Czesław Burdziuk (1945-2006)
- nauczyciel WF, przez 30 lat swojej pracy zawodowej był aktywnym animatorem sportu w Ciechanowcu. Jego największe sukcesy jako trenera związane były z piłką siatkową oraz z szachami - uczył dzieci i młodzież gry w szachy oraz organizował wyjazdy na turnieje.