Nietypowa lokomobila w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Drukuj
30.05.2016.

Ciechanowieckie Muzeum stało się właścicielem ważącego zaledwie 650 kg niesamowitego zabytku. Jego wymiary to: 242 cm wysokości, 240 cm długości i 120 cm szerokości. Ma również kocioł parowy, do którego możemy wlać aż 140 l wody. Na dodatek jeździ, rozwijając prędkość do 10 km/godz.

Nietypowa lokomobila  w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


To oczywiście skrócony opis miniaturowej, samobieżnej lokomobili parowej zakupionej w ostatnim czasie do muzealnych zbiorów. Lokomobilę skonstruował członek stowarzyszenia miłośników dawnej techniki rolniczej z Golubia-Dobrzynia, z zawodu szewc, którego marzeniem było zbudowanie według własnego pomysłu jeżdżącej maszyny parowej. Do jej budowy wykorzystał różne elementy, np. koła zębate skrzyni biegów ciągnika Ursus C-360, tłok ciągnika Zetor 25 A, łańcuchy z rozrzutnika obornika. Walczak lokomobili skonstruował ze stalowej rury grubości 12 mm, a w kołach przednich wykorzystał piasty grabi konnych. Nawet elementy maszyny do szycia znalazły w niej swoje zastosowanie. Po złożeniu wszystkich elementów w całość, powstała 2-biegowa samobieżna lokomobila, poruszająca się do przodu i do tyłu w zależności od obrotów parowego silnika. Konstruktor nazwał swoją maszynę lokomobilą BW. Skrót w jej nazwie pochodzi od inicjałów jego nazwiska i imienia. Od czasu skonstruowania w 2012 r. brała ona udział w wielu zlotach i pokazach kolekcjonerskich w Polsce, a od tygodnia dumnie prezentuje się na jednej z naszych wystaw.
 
Właśnie w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu turyści mają niepowtarzalną okazję obejrzenia największej kolekcji lokomobil parowych w Polsce, która liczy obecnie 9 szt. lokomobil fabrycznych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz opisywaną powyżej lokomobilę BW tzw. samoróbkę. Wszystkie nasze lokomobile są starannie odrestaurowane. Jako pierwsza trafiła do zbiorów w 1970 r. lokomobila niemieckiej firmy Lanz z 1906 r. Wśród zebranych maszyn posiadamy najstarszą w Polsce, doprowadzoną do sprawności technicznej lokomobilę przeciąganą z 1895 r., a także najstarszą lokomobilę samobieżną z 1910 r. Kolekcja ma charakter rozwojowy i będzie powiększana o kolejne unikatowe egzemplarze.

                                                     
Kierownik Działu Techniki Rolniczej
kustosz Marek Wiśniewski


Nietypowa lokomobila  w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Nietypowa lokomobila  w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Nietypowa lokomobila  w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Nietypowa lokomobila  w zbiorach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl