Odmulanie rzeki Nurzec Drukuj
21.10.2016.

Ruszyły prace polegające na odmuleniu zbiornika wodnego na rzece Nurzec w Ciechanowcu. Zleceniodawcą prac jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku sprawujący zarząd nad wodami w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Odmulanie rzeki Nurzec

fot. A. Kieliszek MPI


Zgodnie z projektem odmulenie zbiornika będzie realizowane przy obniżonym poziomie lustra wody. Takie warunki prowadzenia robót wynikają z wcześniejszych uzgodnień z przedstawicielami PZW Okręg Mazowiecki Koło Wędkarskie "Jazgarz" w Ciechanowcu.
 
Prace polegać będą na usunięciu namułu i rumoszu z koryta rzeki Nurzec (na prawo od trasy koryta) i dna zbiornika wodnego przyległego do odmulanego odcinka rzeki. Ponadto zostaną wytyczone linie krawędzi skarp i dna zbiornika, wykonana będzie droga tymczasowa, a po zakończeniu prac konserwacyjnych nastąpi zagospodarowanie terenu.

W wyniku odmulenia zbiornik wodny odzyska znaczną część utraconej pojemności wodnej o przeszło 6,3 tys. m3. Jednak z opisu projektu wykonawczego wynika, że efekt ten nie będzie długotrwały: (…) układ prądów sprawia (mniejsze prędkości wody na łuku wypukłym - od brzegu prawego), iż przy brzegu prawym zbiornika odkładana jest większość transportowanego rumowiska, a przynajmniej frakcje cięższe (żwiru i piasku). Reasumując zatem należy stwierdzić, że lokalizacja przymuliska - ławicy w zbiorniku wynika z prądów wodnych w nim występujących. Zapewne w przyszłości w tym samym miejscu za jakiś czas powstanie nowe przymulisko - ławica, co niestety jest nieuchronne, gdyż jaz i zbiornik zaburzają naturalny proces transportu przez wodę (szczególnie w okresie wezbrań, kiedy posiada ona największą energię) rumowiska w dół rzeki (…).

Prace w korycie rzeki mają potrwać do 30 listopada 2016 roku ich wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Adam Czarnecki przy udziale firmy partnerskiej Usługi Transportowe Budowa Dróg, Roboty Ziemne Zdzisław Czarnecki. Koszt robót, zgodnie z kosztorysem ofertowym, ma wynieść 284 846,35 zł brutto.

Odmulanie rzeki Nurzec
 
Odmulanie rzeki Nurzec
 
Odmulanie rzeki Nurzec

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
KRUS przypomina o kwocie granicznej
Logo KRUSKRUS przypomina, iż do dnia 31 maja rolnik lub domownik prowadzący też pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć zaświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna... »
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl