Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem Drukuj
29.06.2018.
 
Po raz kolejny uczczono rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem. Dokładnie w 77 lat po dokonaniu mordu odbył się Rajd Pamięci - Sztafeta Rowerowa po miejscach, gdzie pochowane są ofiary z 23 czerwca 1941 roku.

Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem

fot. Z. Poniatowski MPI

 
Sztafeta Rowerowa rozpoczęła się w Kuczynie, następnie przejechała przez Ciechanowiec, Winnę-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk. W każdej miejscowości uczestnicy rajdu zapalali znicze i składali wiązanki na grobach pomordowanych. Wśród uczestników rajdu byli burmistrzowie i sekretarze gmin, pracownicy urzędów, nauczyciele, uczniowie, strażacy, mieszkańcy poszczególnych gmin oraz przedstawicielka fundacji ”adelphi” Julia Olesińska.

Rajd zakończył się w Miejscu Pamięci Narodowej na kolonii Folwarki Małe pod Zabłudowem, gdzie przy obelisku pomordowanych wartę honorową zaciągnęli harcerze z 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie i działacze samorządowi, strażacy i leśnicy, harcerze i uczestnicy Rajdu Pamięci - Sztafety Rowerowej.

Zastępca Burmistrza Zabłudowa Wiesław Dąbrowski w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 77 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślił znaczenie udziału młodego pokolenia w Rajdzie Pamięci - Sztafecie Rowerowej oraz w uroczystościach. Zaapelował do młodzieży o zachowanie historycznej pamięci i kontynuację patriotycznych tradycji w dorosłym życiu.

Delegacje i rodziny ofiar złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze w miejscu zbrodni sprzed 77 lat. Część artystyczną przygotowali podopieczni Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie.

Kaźń sowiecka pod Zabłudowem 23 czerwca 1941 roku (.pdf) - autor M. Reczko
 
 
          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Bezpłatne badania mammograficzne
27 lipca 2018 roku w Ciechanowcu można będzie wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Na badanie może zarejestrować się każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat... »»
 
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskich
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskic
COKiS zaprasza nad ciechanowiecki zalew do wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów miejskich. Wypożyczalnia mieści się w budynku obok Stadionu Miejskiego... »»
 
Nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych
logo NGO
Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych. Ustawa zobowiązuje do uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki... »»
 
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskim
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskimCzy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu dla mieszkańców woj. podlaskiego ... »»
 
500 kajaków - największy spływ kajakowy na Podlasiu
500 kajaków – największy spływ kajakowy na Podlasiu
4 sierpnia na rzece Bug odbędzie się VI edycja spływu kajakowego „500 kajaków”. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie. Każdy kto chce wziąć udział w tym największym spływie... »»
 
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zdjęcie z www.pixabay.com. Autor: kalhhOrganizator wycieczek i innych form zajęć z dziećmi, zatrudniający wychowawców, bądź opiekunów w zakresie sprawowania opieki nad małoletnimi, zobowiązany jest do... »»
 
Zaproszenie na wystawę "Ignacy Pieńkowski. Malarz z Podlasia"
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zaprasza na  wystawę czasową "Ignacy Pieńkowski (1877-1948). Malarz z Podlasia". Wystawa czynna w siedzibie... »»
 
Nowe kwoty przychodów w KRUS
Logo KRUSKRUS informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniły się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Kwoty miesięcznego przychodu... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl