II Zajazd Wysokomazowiecki - szlachty historia na żywo Drukuj
14.06.2006.

Już po raz drugi odbył się Zajazd Wysokomazowiecki organizowany przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Narwiański Park Narodowy w Kurowie i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Tak jak w poprzednim roku, pierwsza część imprezy odbyła się w Kurowie tydzień wcześniej, a w tę niedzielę panowie szlachta zjechali do Ciechanowca.

W tym roku tematem przewodnim Zajazdu były XVII-wieczne obyczaje szlacheckie związane z zaręczynami i ślubem. Impreza przez cały dzień rozgrywała się na kilku planach równocześnie, np.: w Muzeum i w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się inscenizacja ślubu. Po ślubie korowód weselników, poprzedzony oddziałem wojska, barwnym pochodem udał się przez całe miasto z kościoła do Muzeum. 

Na scenie amfiteatru pałacowego aktorzy odtwarzający role szlachty pokazali zwyczaje związane ze swatami, zaręczynami, ślubem, weselem, oczepinami. Były pokazy mody z XVII wieku, pokazy tańców dworskich, popisy ogniomistrzów i kuglarzy.

Jednocześnie w innym miejscu można było obejrzeć pokazy fechtunku i umiejętności jeździeckich, posłać dzieci do „szkoły szlacheckiej” czy wziąć udział w konkursach dla publiczności.

Na stoiskach można było zaopatrzyć się w spożywcze produkty regionalne: miód, pieczywo, sery oraz napić się piwa jałowcowego. Można było kupić starą lampę naftową czy żelazko albo współczesne wyroby kowala, garncarza czy hafciarek.

Cała imprezę zakończyła inscenizacja Ataku Moskwicinów na weselników i zażarta walka stoczona w ich obronie przez Regiment Wojsk Króla Jegomości oraz podlaską szlachtę (w tej roli wystąpili uczniowie ciechanowieckiego ZSOiZ).

więcej zdjęć...

II Zajazd Wysokomazowiecki - szlachty historia na żywo 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl