Biblioteka Publiczna jest w Ciechanowcu najstarszą instytucją kulturalną, rozpoczęła swą działalność 15 stycznia 1949 r. Księgozbiór liczył wtedy 289 woluminów. Przez wiele lat Biblioteka kilkakrotnie zmieniała lokale. W roku 1976 przeprowadziła się do pomieszczenia w budynku Urzędu Miasta i Gminy. W celu rozszerzenia zasięgu czytelniczego oraz zwiększenia i ułatwienia dostępności do zbiorów bibliotecznych jak najszerszej rzeszy lokalnej społeczności, utworzono w roku 1975 na bazie Bibliotek Gromadzkich, trzy Filie Biblioteczne: w Winnie-Chrołach, Pobikrach i Przybyszynie, oraz 24 Punkty Biblioteczne. Uległa również zmianie nazwa biblioteki na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Ciechanowiec. Dalsza reorganizacja nastąpiła w roku 1984, powstał mianowicie Oddział dla dzieci. W roku 1991 Bibliotekę połączono z Miejskim Ośrodkiem Kultury, likwidacji uległy Filie i Punkty Biblioteczne. Od roku 2000 Miejska Biblioteka Publiczna istnieje jako samodzielna instytucja, w ramach, której działa wypożyczalnia dla dorosłych i oddział dla dzieci. Zmiana statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej, uchwałą z dnia 31 sierpnia 2009 r. nr 182/XXXI/09 Rady Miejskiej w Ciechanowcu umożliwiła utworzenie filii, skutkiem tego w 2010 roku swoją działalność rozpoczęła Filia w Winnej-Poświętnej, a w następnym roku w Pobikrach.

 

W roku 2016 Biblioteka otrzymała dotację w wysokości 2 mln złotych na realizację zadania „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku kina na bibliotekę publiczną w Ciechanowcu wraz z wyposażeniem filii w Winnej-Poświętnej” w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu wraz z salą widowiskową nastąpiło 14 października 2018 r. Po rozbudowie powierzchnia użytkowa biblioteki wynosi 749,81 m2.

 

Podstawowym celem biblioteki jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców. Z usług biblioteki korzystają mieszkańcy gminy Ciechanowiec, a także turyści. Do najważniejszych zadań Biblioteki należy: udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu i wypożyczanie ich na zewnątrz, gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych, prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, tworzenie i udostępnianie komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych, popularyzacja książki i czytelnictwa, współdziałanie z innymi bibliotekami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania kulturalnych potrzeb mieszkańców, prowadzenie działalności kulturalnej.

 

Miejska Biblioteka Publiczna posiada w swoich strukturach:

  • oddział dla dzieci
  • wypożyczalnię dla dorosłych
  • czytelnię
  • wolny dostęp do Internetu

oraz filie: 

  • Winna - Poświętna
  • Pobikry

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu corocznie przystępuje do ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

 

W 2020 roku Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 500 zł z Programu Biblioteki Narodowej w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. na zakup nowości wydawniczych. Celem Programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

 

Biblioteka przystąpiła do projektu Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Biblioteka na to czeka”, w ramach którego pozyskała pakiet 25 książek o tematyce historycznej. Celem projektu „Biblioteka na to czeka” jest upowszechnienie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN.

 

Liczba zarejestrowanych czytelników w Bibliotece oraz filiach na koniec 2019 roku wynosiła 970 osób. W 2019 roku bibliotekę oraz filie odwiedziło 9 981 użytkowników. Księgozbiór biblioteki wraz z filiami liczy 27 245 woluminów.

 

Miejska Biblioteka Publiczna oferuje:

  • literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • księgozbiór popularnonaukowy
  • czasopisma m.in. prasa lokalna, tygodniki i czasopisma dla dzieci i młodzieży
  • bezpłatny dostęp do Internetu

 

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Mostowa 8
18-230 Ciechanowiec
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 518 877 020

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, piątek 8.00-16.00
wtorek, czwartek 8.00-18.00
sobota 9.00-15.00

 

pobierz

Katalog online zasobów biblioteki

Klauzula informacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu