Początki tworzenia Szkoły Podstawowej w Łempicach sięgają okresu II wojny światowej (ok.1943 r.) kiedy to było prowadzone tajne nauczanie. Po zakończeniu wojny nauka nadal odbywała się w prywatnych domach. W 1949 roku rozpoczęto budowę szkoły, którą ukończono w 1950 roku. Była to szkoła siedmioklasowa. W latach siedemdziesiątych w ramach rozbudowy powstał budynek murowany. Dobudowano wtedy dwie sale lekcyjne. W latach osiemdziesiątych zrodziła się kolejna inicjatywa rozbudowy szkoły, w ramach której dobudowano tzw. “nową szkołę” obejmującą aulę, kuchnię z zapleczem, szatnię, pięć sal lekcyjnych na piętrze, pokój nauczycielski, łazienki oraz część mieszkalną. Otwarcie odbyło się w październiku 1990 roku. W 2018 utworzono trzy dodatkowe sale lekcyjne oraz stołówkę. Obecnie jest to szkoła ośmioklasowa z dwoma oddziałami przedszkolnymi..

 

Do szkoły uczęszczają uczniowie i przedszkolaki z dwunastu okolicznych miejscowości. Uczniowie, zwłaszcza dojeżdżający, korzystają z zajęć świetlicowych. W szkole funkcjonuje też biblioteka, pracownia komputerowa i sala zabaw. Dla uczniów z trudnościami szkolnymi nauczyciele prowadzą zajęcia dodatkowe oraz funkcjonują trzy grupy zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Uczniowie i przedszkolaki objęci są pomocą logopedy i pedagoga.

 

W szkole działają: Samorząd Uczniowski, SKO, koło matematyczne, koło języka angielskiego, koło przyrodnicze, koło młodego naukowca. Szkoła cieszy się wysokimi wynikami egzaminów ósmoklasisty. Są one wyższe od średnich wyników w kraju, województwie, powiecie i gminie.


Konkursy, w których uczestniczą dzieci:

  • Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe
  • matematyczne: Kangur Matematyczny
  • plastyczne i inne artystyczne: Barwy jesieni, “Palm Wielkanocnych”, „Jest takie miejsce u zbiegu dróg”, „Rodzinne bombki”, „Przegląd kolęd i pastorałek”, „Wesoły pląs”
  • ekologiczne: „Moda ekologiczna”
  • bezpieczeństwa: BRD „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczne dzieci na polskich drogach” , „Bezpiecznie na w wsi…”, „Bezpieczne ferie”
  • religijne: „Jan Paweł II w oczach dziecka”, „Wartościowe opowieści”, „Mój Anioł Stróż”

 

Szkoła realizuje lub współuczestniczy w realizacji projektów dofinansowanych ze środków UE, m.in. „W trosce o lepszą przyszłość”, „W trosce o lepszą przyszłość II”, „Pomóżmy małym dzieciom w Gminie Ciechanowiec”, „Indywidualizacja w gminie Ciechanowiec-droga do sukcesu”, „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego”, „Energia kompetencji-energia rozwoju”.. Uczestniczy też w realizacji programów rządowych, m.in.: „Aktywna tablica, „Książki naszych marzeń”, „Radosna szkoła”, „Szklanka mleka”, „Warzywa i owoce w szkole”.

 

W 2023 r. ukończono remont szkoły na parterze, pierwszym piętrze, poddaszu i klatkach schodowych. Polegał na częściowej wymianie stolarki drzwiowej w ścianach działowych i konstrukcyjnych, wymianie okładzin podłogowych na gresowe i wykładziny PCV, okładzin klatek schodowych, remont sufitów na stropach korytarzy, sal lekcyjnych, sanitariatów i pomieszczeń użytkowych, wymianie instalacji elektrycznej z lampami oświetleniowymi oraz wykonanie instalacji wewnętrznej sieci komputerowej, częściowej wymianie parapetów, obudowie rur instalacyjnych i innych drobniejszych robót remontowych. W ramach zadania wyremontowano także budynek gospodarczy przy szkole, wykonano roboty w zakresie zagospodarowania terenu, roboty elewacyjne, roboty remontowe i renowacyjne. Remont szkoły był możliwy dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych.

 

5 września 2023 r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia Świętego Jana Pawła II oraz sztandaru szkoły. W czasie uroczystości dokonano symbolicznego otwarcia szkoły po generalnym remoncie i odsłonięto tablicę pamiątkową.

 

Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Łempicach
Łempice 13a
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 66 05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.lempice.edupage.org