001

 

 

W 2015 roku upłynęło 20 lat od podpisania umów o partnerstwie pomiędzy Ciechanowcem i Rosbach vor der Höhe oraz Saint-Germain-lès-Corbeil i Rosbach vor der Höhe. Dzięki Rosbach vor der Höhe, które jest miastem partnerskim zarówno naszego, jak i francuskiego miasta, już kilka lat temu zostały nawiązane kontakty pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil. Uroczyste obchody 20-lecia porozumień o partnerstwie, które rozpoczęły się we Francji, stały się okazją do potwierdzenia trójstronnej współpracy i podpisania 24 maja 2015 r. umowy partnerskiej pomiędzy Ciechanowcem i Saint-Germain-lès-Corbeil.

 

Saint-Germain-lès-Corbeil

Saint-Germain-lès-Corbeil to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Essonne. Miasto położone jest 29 kilometrów na południowy wschód od Paryża, na prawym brzegu Sekwany, w regionie nazywanym "Brie française".

Miejscowość istnieje od VI wieku. W roku 800 nazywała się Corboilus albo Corboilum. Później przyjęła nazwę Saint Germain od imienia biskupa Paryża, który był właścicielem tych ziem. Obecna nazwa jest efektem ewolucji wcześniejszych nazw: Saint-Germain-le-Vieil-Corbeil, Saint-Germain-le-Vieux-Corbeil, Saint-Germain-lez-Corbeil.

Najważniejszymi zabytkami Saint-Germain-lès-Corbeil są zamek i kościół. Pierwszy zamek datowany na 1312 r. został zbudowany przez Geoffroy’a Coquatrix’a, bogatego i wpływowego obywatela Paryża, kamerdynera króla Filipa Pięknego. W późniejszych latach zamek był wielokrotnie przebudowywany, aż do jego zburzenia w 1590 roku, kiedy podczas wojen religijnych, okupujący zamek Aleksander Farnese książę Parmy, spalił go w czasie ucieczki. Nicolas Thibeuf, nowy władca Val-Coquatrix odbudował zamek w 1620 roku. W XVIII wieku, stał się własnością rodziny Brétignieres. W XIX wieku posiadłość została kupiona przez Aymé-Stanislas Darblay, przemysłowca i deputowanego w Corbeil. W 1846 roku nowy właściciel wybudował obecny zamek, który pozostaje we władaniu jego spadkobierców do dzisiaj.

Kościół jest głównym elementem bogatego dziedzictwa miasta. W VI wieku St. Germain, biskup Paryża, zbudował nieistniejący już kościół pw. Saint Vincent'a, hiszpańskiego męczennika. Obecny kościół został zbudowany w XII wieku w stylu przejściowym pomiędzy stylem późnoromańskim a wczesnogotyckim pw. Saint Germain - Saint Vincent. Jego oryginalna 60-cio metrowa dzwonnica zawaliła się w 1793 roku, w jej miejsce w 1835 roku zbudowano skromną wieżę na szczycie fasady. Kościół został całkowicie odnowiony pod koniec XIX wieku przez rodzinę Darblay - wtedy fasada nad portalem została ozdobiona rzeźbami Roberta Eliasa. Najcenniejszymi elementami są XIII-wieczne witraże przedstawiające główne epizody Męki Pańskiej i Drzewo Jessego (genealogii Chrystusa).

Do końca lat sześćdziesiątych XX wieku Saint-Germain-lès-Corbeil pozostawało zasadniczo wioską. Nie mając połączenia kolejowego, nie rozwijało się przemysłowo. Populacja ustabilizowała się na około 600 mieszkańców i sytuacji nie zmieniło nawet pojawienie się mieszkań dofinansowywanych przez państwo.

Od 1970 r. pod przewodnictwem ówczesnego burmistrza Stanisława Darblaya rozpoczęła się metamorfoza miasta. Wiele obszarów rolnych zostaje sprzedanych lub skomasowanych, kolej nie jest już konieczna do rozwoju miasta - rozwój komunikacji samochodowej i ucieczka mieszkańców dużych miast do mniejszych miejscowości wpłynęła na rozwój i zwiększenie liczby ludności z 650 (1968 r.) do 7462 (2015 r.).

www.saint-germain-les-corbeil.org

 

002