Rys Historyczny

W 1458 r. w parafii Winna występował Wojciech zwany Czaha. Od jego przydomku pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Czahy, a od 1505 roku, kiedy została nadana Jakubowi Karwatowi, była nazywana: Karwatowo. Później wrócono do starej nazwy. W 1508 roku posiadał ją dworzanin królewski i horodniczy miński Jacko Ratomski herbu Kościesza, później Jan (Iwaszko) Semenowicz Sapieha, marszałek hospodarski, aż do 1512 roku, kiedy to odstąpił on Czaje Leonardowi (Lenartowi) Kosińskiemu herbu Rawicz z Lisowa, dworzaninowi królowej Bony i podstarościemu brańskiemu. Kolejnymi właścicielami wsi były rodziny: Sobolewskich (1642), Godlewskich (1676), Niemirów (1717), Ossolińskich (1733), Ciecierskich (od 1806) i hrabiów Załuskich (1848). W 1863 roku władze carskie skonfiskowały Czaje Henrykowi hr. Załuskiemu, synowi hr. Ludwika za jego udział w Powstaniu Styczniowym.

 

Projekt budowy kaplicy dojazdowej w Czajach zrodził się w latach pięćdziesiątych XX w., ale władze komunistyczne nie pozwalały na budowę filialnej świątyni w parafii Pobikry. Po wielu próbach pierwsza Msza św. została odprawiona 20 października 1957 roku w prywatnym mieszkaniu Mariana Uszyńskiego, zaadaptowanym na tymczasową kaplicę. Jednak po trzech latach w 1960 roku władze powiatowe zabroniły odprawiania Mszy św. w dotychczasowym pomieszczeniu. Dopiero 30 grudnia 1978 r. Urząd Wojewódzki w Łomży pozwolił na budowę kaplicy w Czajach. Uroczystość wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego odbyła się 22 listopada 1981 roku pod przewodnictwem ks. bp. Władysława Jędruszuka, administratora apostolskiego diecezji pińskiej. W czasie trwania budowy ks. Józef Gałda, proboszcz parafii pobikrowskiej, w dniu 8 listopada 1980 roku zawarł umowę ze Stanisławem Tryniszewskim ze wsi Czaje Dwór w sprawie udostępnienia jego prywatnego domu na cele kultowe do czasu zakończenia inwestycji.

 

Kaplica w Czajach pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia została zaprojektowana przez architekta Zdzisława Bubińca z Białegostoku, a jej wnętrze przez artystę plastyka Grzegorza Łosia z Supraśla. Ze strony proboszcza parafii Pobikry pracami kierował ks. Jerzy Olszewski, ówczesny wikariusz. Kaplica w Czajach została poświęcona 19 sierpnia 1984 r. przez ks. bp. Władysława Jędruszuka. Rok później 14 października 1985 roku administrator apostolski diecezji pińskiej erygował samodzielny rektorat w Czajach, wydzielony z parafii Pobikry. Pierwszym rektorem został mianowany ks. Mieczysław Baranowski. Plebania znajduje się w podpiwniczeniu kościoła w Czajach.

 

Do parafii należą
Czaje, Czaje Lipki, Czaje Wólka, Małyszczyn

 

Przy parafii działają

Stowarzyszenie Żywego Różańca

 

Proboszcz
Ksiądz Dariusz Misior

 

Msze święte

  • Niedziele i święta: 9.00, 11.00
  • Dni powszednie: 7.30

 

Odpusty w parafii

  • 16 listopada - Matki Bożej Ostrobramskiej
  • 23 kwietnia - św. Wojciecha

 

Kancelaria parafialna

Czynna w dni powszednie przed i po Mszy św.

 

Kontakt

Czaje 34
18-230 Ciechanowiec
Rektor kościoła: tel. 86 277 68 28
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.