logo OSPNa skutek licznych pożarów, które trawiły nieraz dorobek całego życia nasunęła się myśl o założeniu straży pożarnej. Na zorganizowanym zebraniu w 1966 roku przez ówczesnego sołtysa Stanisława Kalinowskiego powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Bujence, która miała na celu gasić pożary i bronić ludzkiego mienia. W szeregi OSP wstąpiło 36 członków, a w skład zarządu zostali wybrani: Stanisław Kalinowski, Stanisław Komiażyk, Tadeusz Michalczuk, Ludwik Kalinowski i Józef Łukasiuk.

 

Na potrzeby straży mieszkańcy wsi wybudowali niewielki budynek na szkolnym placu, który służył do garażowania pierwszego sprzętu gaśniczego składającego się z motopompy M-400, kilku odcinków węży, bosaków, szpadli, wiader, pasów z toporkami i ręcznej syreny. Do pożarów jeździli wówczas wozem ciągniętym przez konie. Woźnicami byli Antoni Bartnikowski i Stanisław Komiażyk. Po kilku latach na potrzeby straży zakupiono stary dom z przeznaczeniem na salę taneczną, w której organizowano zabawy w celu pozyskiwania pieniędzy na budowę nowej remizy strażackiej. Po wyrobieniu niezbędnych dokumentów w 1970 roku przystąpiono do budowy remizy, przy której pracowała cała wieś. Remizę oddano do użytku w 1971 roku.

 

Największym wydarzeniem w historii straży był pożar we własnej wsi, który wybuchł 16 maja 1974 roku. Budynki paliły się wówczas jak pochodnie zapalając się jeden od drugiego. Pożar ten strawił wówczas około 30 budynków gospodarczych.

 

W 1979 roku jednostka OSP otrzymała używany samochód pożarniczy marki Żuk. Służył on do 1994 roku, kiedy to Urząd Gminy w Ciechanowcu zakupił od wojska używany samochód Star 660 z cysterną na wodę. Obecnie jednostka posiada samochód marki Jelcz, który 4 stycznia 2008 r. przekazany z jednostki OSP w Ciechanowcu. Jest to samochód ciężki o dużej pojemności zbiornika na wodę. W 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Bujence otrzymała sztandar ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru.

 

Samochody pożarnicze będące na wyposażeniu jednostki:

  • Jelcz 004 - ciężki (15 t)

 

Rok założenia 1966 r.

Prezes - Damian Pełszyk
Naczelnik - Mariusz Pełszyk
Skarbnik - Monika Łukasiuk
Sekretarz - Zbigniew Komiażyk
Gospodarz - Stanisław Guziak
Ilość członków: 20