Grupa nieformalna mieszkańców Ciechanowca pod patronatem Fundacji Rozwoju Edukacji „Cogito” zakończyła realizację projektu „Z zielnika księdza Kluka”.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków FIO na lata 2014-2020.

 

„Niemasz żadney stworzoney rzeczy na ziemi, któryby nayszlachetnieyszemy na teyże ziemi stworzeniu człowiekowi iakimkolwiek sposobem użyteczną nie była. Pominąwszy inne obfite rodzaie, rośliny czym się nie przysługuią?(…) Ma z nich Lekarz śrzodki do leczenia chorób ludzkich, i zwierzęcych; Gospodarz sposoby opatrzenia się w różne potrzeby, i wygody; Farbierz różne śrzodki, i sposoby różnym rzeczom przyiemne oku dawać kolory” tak pisał o roślinach użytecznych człowiekowi w 1778 roku ks. Krzysztof Kluk w swoim dziele w części „O ziołach dzikich, znaiomszych, i ich zażyciu lekarskim, gospodarskim”.

 

Ten wielki ksiądz, przyrodnik i ciechanowiecczanin oraz jego praca poświęcona prozdrowotnemu oddziaływaniu roślin na organizm człowieka stała się inspiracją dla grupy pasjonatów zdrowia z jego rodzinnej miejscowości. Uczestnicy projektu, poprzez szereg działań, poznali znaczenie ziół, roślin leczniczych, produktów pszczelarskich i kiszonek w życiu człowieka oraz mieli okazję odkryć ich prozdrowotne działanie na zdrowie i samopoczucie.

 

W przeciągu miesiąca uczestnicy wzięli udział w wielu ciekawych spotkaniach, m.in. w warsztatach ziołowych na terenie Ziołowego Zakątka w Korycinach, gdzie zgłębiali tajniki rozpoznawania ziół w naturalnym środowisku, ich wykorzystania w sporządzaniu mieszanek ziołowych, przypraw i nalewek oraz ich wpływu na zdrowie i samopoczucie. Następnie na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wzięli udział w warsztatach tworzenia kompozycji z ziół oraz zapoznali się z ziołami z dykcjonariusza ks. Krzysztofa Kluka. W trakcie warsztatów każdy z uczestników przygotował kosz z ziołami, które zabrał ze sobą do domu. Podczas spotkania pracownik Muzeum pan Piotr Kiersnowski oprowadził grupę po ogrodzie ziołowym i w ciekawy sposób opowiedział o znaczeniu ziół i ich walorach. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawę muzealną związaną z historią zielarstwa na wsi i wykorzystaniu ziół w farmaceutyce. Kolejnym działaniem była lekcja muzealna pt. „Zioła i leki z domowej apteki”, gdzie oprócz tematu ziół uczestnicy zapoznali się z prozdrowotnym działaniem produktów pszczelarskich oraz poznali historię tradycji pszczelarskich naszego regionu. W miedzy czasie w ramach projektu odbył się konkurs plastyczny pt. „Kluk i jego zioła” w którym ponad trzydzieści osób zmierzyło się z tematyką ziół i osobą ks. Krzysztofa Kluka. Zwieńczeniem projektu były warsztaty dotyczące prozdrowotnego znaczenia przetworów (w szczególności kiszonek) podczas których uczestnicy zmierzyli się z przygotowaniem przetworów zgodnie z zaleceniami ks. Krzysztofa Kluka. Podczas tego spotkania, podzielili się również swoimi doświadczeniami i przepisami na różnego rodzaju przetwory.

 

Zioła oraz rośliny lecznicze służą człowiekowi od najdawniejszych czasów, a ich rola w życiu człowieka ulega wahaniom z tendencją do nowego odkrywania ich właściwości. Chcąc stosować umiejętnie zioła i przyprawy w codziennym żywieniu należy wiedzieć, które rośliny stosować, w jakiej wzajemnej proporcji je mieszać i w jaki sposób dodawać do potraw. Nabycie takich umiejętności oraz promocja zielarskiego regionu Podlasia, jego historii i tradycji były celem projektu realizowanego przez grupę nieformalną z Ciechanowca, który niewątpliwie udało się osiągnąć.

 

Członkowie Grupy Nieformalnej

 

fot. Członkowie Grupy Nieformalnej