Ciechanowiec i okolice mogą swym pięknem zauroczyć każdego. To przecież Zielone Płuca Polski, miejsca ciszy i spokoju, gdzie człowiek współżyje z naturą. Na tym terenie warto odwiedzić kilka wspaniałych miejsc, które są warte zobaczenia. Proponujemy kilka tras wycieczkowych, krótszych i dłuższych, które warto przejść lub przejechać różnymi środkami lokomocji w celu zgłębienia tajemnic owych krajobrazów i miejscowości.

 

Ciechanowiec - Siemiatycze (38 km) - ścieżka rowerowa
Wyjazd z Ciechanowca lewą, następnie prawą stroną przy drodze wojewódzkiej nr 690 w kierunku miejscowości Malec. Trasa wiedzie obok lasów i malowniczych łąk do Siemiatycz.

 

Ciechanowiec - Kozarze - Zaszków - Tworkowice - Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze (2 km), dalej trasa biegnie przez las (4 km) do Zaszkowa. Piękny widok z góry na rzekę Nurzec, następnie przejście przez most na rzece obok młyna we wsi Tworkowice. Powrót przez las i malownicze łąki do Ciechanowca.

 

Ciechanowiec - Winna - Pobikry - Malec - Ciechanowiec (25 km)
Z Ciechanowca wymarsz trasą w kierunku Brańska. W miejscowości Antonin (dawna posiadłość Antoniego Szczuki) zachowane zostały resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Skręcamy w prawo do Winny-Poświętnej, gdzie zachował się historyczny układ wsi. Należy tu zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą o pięknej architekturze, a w nim kolekcję rzeźby ludowej Teofila Kaczyńskiego (przełom XIX/XX w.) Z Winny-Poświętnej przez Trzaski trakt prowadzi do Radziszewa-Króli, dalej Pobikry - wieś dworska, z zabytkowym kościołem fundacji Ciecierskich (XIX w.), przy kościele niezwykła kolekcja narzutowych głazów zebranych przez ostatniego dziedzica Pobikier - Jezierskiego. Z zabudowy dworskiej pozostała ciekawa, drewniana (otynkowana) oficyna. Z Pobikier drogą leśną idziemy do Malca. Na skraju wsi widać resztki starych drzew z dawnej alei prowadzącej do dworu. Odcinek do Ciechanowca z Malca pokonujemy trasą wiodącą z Siemiatycz.

 

Ciechanowiec - Zadobrze - Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca lewym brzegiem rzeki Nurzec do wsi Zadobrze, stąd łąkami do mostu we wsi Kuczyn (zabytkowy kościół). 2 km za Kuczynem - dawny folwark Gródek (zabudowania folwarczne). Powrót do Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec lub szosą Wysokie Mazowieckie - Ciechanowiec.

 

Ciechanowiec - Tworkowice - Wojtkowice-Glinna - Ciechanowiec (18 km)
Z Ciechanowca trasa biegnie przez malowniczy, zalesiony teren (5 km) do Tworkowic. Dalej znów przeważnie wśród lasów do wsi Wojtkowice-Glinna (9 km) położonej na wysokim brzegu rzeki Bug, skąd rozciąga się uroczy widok. Obfitość runa leśnego i ryb sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spędzania weekendu sobotnio - niedzielnego.

 

Ciechanowiec - Tymianki-Adamy - Usza - Ciechanowiec (12 km)
Z Ciechanowca wyruszamy w kierunku Kozarzy i skręcamy w prawo w drogę gruntową, która poprzez lasy, pola i łąki zaprowadzi nas do wsi Tymianki-Adamy, skąd trasą przecinającą szosę Ciechanowiec - Czyżew (obok kapliczki) udajemy się przez lasy do wsi Nowodwory i dalej do zaścianków Usza (5 km). Powrót do Ciechanowca leśną trasą (4 km).

 

Ciechanowiec - Głody - Granne (23 km)
Z Ciechanowca kierujemy się do wsi Tworkowice, Stare Wojtkowice i przez Kobylę dojedziemy do malowniczo położonego miejsca na Podlasiu. Trasa, której zamierzonym celem są Głody i Granne prowadzi przez pola, łąki i co najważniejsze przez lasy, dając turystom możliwość pooddychania świeżym powietrzem, prosto z zielonych płuc Podlasia. Głody to mała wieś na Podlasiu, posiadająca niepowtarzalny urok i piękne krajobrazy. Dla wędkarzy jest to wspaniałe miejsce do połowu ryb. Jadąc wzdłuż rzeki Bug do miejscowości Granne widzimy po prawej stronie jej szeroką dolinę. W Grannem możemy zobaczyć kościół Jana Chrzciciela oraz na cmentarzu, żeliwny cokół nagrobka rodziny Pieńkowskich z 1876 roku.

 

Ciechanowiec - Perlejewo - Ostrożany - Drohiczyn (37 km)
Z Ciechanowca udajemy się na południe. Po drodze mijamy Perlejewo, gdzie możemy obejrzeć neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego, dalej Ostrożany z barokowym, drewnianym kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, od XVIII w. miejscem kultu Matki Boskiej Ostrożańskiej. Drohiczyn, miasteczko malowniczo położone na wysokim brzegu rzeki Bug. W rynku barokowy kościół pofranciszkański XVII -XVIII w., z tego okresu też kościół katedralny. Cerkiew prawosławna z 1792 r. Na Górze Zamkowej - grodzisku (piękny widok na rzekę Bug i okolice) - stał tu zamek zniszczony w XVII w. Ruiny klasztoru pobenedyktyńskiego (1729-44). W okolicy kurhany z VII - IX w.

 

Ciechanowiec - Białowieża (94 km)
Na wschód od Ciechanowca, Rudka (16 km) z pałacem Ossolińskich z 2 połowy XVIII w., jednonawowym kościołem z tego okresu oraz XIX w. zajazdem przy rynku. Dalej na wschód miasto Brańsk (24 km) - klasycystyczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIX w. i drewniane koszary carskie (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Bielsk Podlaski (48 km), gród założony w XI w., w rynku ratusz z XVIII w., kościół farny z 1733 r., klasztor karmelitów z 1638 r., cerkwie z XVII i XVIII w. - drewniane. Hajnówka (75 km) - Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej, Turystyczna Kolejka Wąskotorowa (przy stacji początkowej muzeum taboru kolejki). Z Hajnówki 19 km do Białowieży, gdzie można obejrzeć XIX w. zabytki: murowaną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, drewnianą cerkiew cmentarną św. Cyryla i Metodego, drewnianą plebanię prawosławną, drewniany dworzec kolejowy. Białowieża jest punktem wyjścia wycieczek do Puszczy Białowieskiej - jednego z największych obszarów leśnych na niżu europejskim z zachowanymi fragmentami środowiska lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy składa się ze ścisłego rezerwatu przyrody, parku botanicznego i muzeum. Znajduje się tu największe na świecie skupisko żubrów.

 

Ciechanowiec - Łomża - Nowogród (90 km)
Wyruszamy z Ciechanowca w kierunku Czyżewa. Po drodze, w odległości 10 km we wsi Drewnowo-Ziemaki możemy obejrzeć zabytkowy wiatrak (koźlak), w którym mieści się filia Muzeum Rolnictwa. W Czyżewie (22 km) kościół parafialny - dzieło architekta Marconiego, dalej Zambrów (45 km) z neoromańskim XIX w. kościołem pw. Świętej Trójcy i Łomża (74 km) - miasto na wysokim brzegu rzeki Narew. Warte obejrzenia: późnogotycka katedra, empirowy ratusz na Starym Rynku, kościół kapucynów z 1784 r., pomnik Stacha Konwy - przywódcy Kurpiów oraz Muzeum Regionalne z ciekawą kolekcją bursztynów. 16 km na zachód od Łomży - Nowogród - jeden z ciekawszych ośrodków dawnej kultury Kurpiowszczyzny, położony przy ujściu rzeki Pisy do Narwi. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika prezentuje zbiory z dziedziny bartniczo-pszczelarskiej, dawnego rolnictwa, bursztyniarstwa, instrumentów ludowych, strojów kurpiowskich.

 

Ciechanowiec - Nur - Małkinia -Treblinka (40 km)
Po drodze z Ciechanowca najpierw mijamy Nur (13 km) - starą osadę na wysokiej skarpie rzeki Bug, następnie Zuzelę z muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim. Dojeżdżamy do Małkini (34 km), 4 km na południe - Treblinka. W 1941 r. hitlerowcy założyli tu obóz pracy niewolniczej (Treblinka I), w którym zginęło ok. 7000 osób, głównie Polaków. Na placu rozstrzeliwań - pomnik i cmentarz. 2 km od obozu pracy hitlerowcy zbudowali w 1942 roku obóz śmierci (Treblinka II), gdzie męczeńską śmiercią zginęło ponad 800 000 Żydów. Na miejscu obozu - pomnik i cmentarz, na którym ustawiono 17 tys. kamieni symbolizujących nagrobki.

 

Ciechanowiec - Siemiatycze - Mielnik - Grabarka (66 km)
W Siemiatyczach (35 km) można zobaczyć kościół pomisjonarski, renesansowo-barokowy z przełomu XVI/XVII w., obok klasztor z 1725 r., cerkiew z XIX w. Ponadto do zwiedzenia - Muzeum Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W odległości 21 km od Siemiatycz (na południowy wschód) malowniczo położony nad Bugiem Mielnik; na wzgórzach kredowych rezerwat roślinności stepowej „Góra Uszeście”. Grodzisko - Góra Zamkowa ma u podnóża ruiny kościoła z XV w. Cerkiew z XIX w. Kopalnia i przetwórnia kredy. W okolicy kompleksy lasów. 10 km dalej - Grabarka - miejsce prawosławnych pielgrzymek, drewniana cerkiew i zespół krzyży wotywnych.

 

 

szlak zielony     Trasa: Ciechanowiec - Gąsiorowo    Długość: 70 km   Kolor szlaku: zielony

 

  • 0 km Ciechanowiec - Szlak zaczyna się w Ciechanowcu przy Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka z siedzibą w XIX-wiecznym pałacu hr. Starzeńskich, skansen budownictwa wiejskiego z ponad 40 obiektami drewnianymi i unikalne zabytki techniki rolniczej, transportu wiejskiego i hodowli zwierząt. Istnieje tu Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne i Muzeum Pisanki. Dalej na lewym brzegu, płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, z XVIII wiecznym, barokowym kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej i zespołem klasztorno-szpitalnym, synagogą z XVIII wieku, cerkwią prawosławną z XIX wieku. i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia.
  • 4,4 km Antonin - Warte zobaczenia są budynki zespołu dworskiego.
  • 6,3 km Winna-Wypychy - Zachowane są zasadnicze elementy rozplanowania historycznego układu wsi, dalej Winna-Poświętna z drewnianym kościołem pw. św. Doroty z 1696 roku z XVIII-wieczną drewnianą dzwonnicą.
  • 9,5 km Trzaski - Warte zobaczenia XIX i XX-wieczne drewniane domy.
  • 16,2 km Pobikry - Można zobaczyć kościół pw. św. Stanisława, wybudowany w latach 1857-60 oraz pozostałości zespołu dworskiego: oficynę drewniano-murowaną z XIX wieku i pomniki przyrody w parku podworskim - jesiony, klony, lipy i sosnę wejmutkę.
  • 25,7 km Perlejewo - Znajduje się tam neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
  • 30 km Granne - Rozpoczyna się Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Bugu i Nurca.
  • 42,4 km Wojtkowice-Dady - Po pokonaniu w bród rzeki przy ujściu Nurca do Bugu, wkracza się w otulinę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i podąża dalej wzdłuż koryta Bugu.
  • 57 km Nur - W miejscowości Nur znajduje się kilka ciekawych budowli, w tym drewniana plebania. Układ przestrzenny pochodzi z poł. XV w. Z rynku można wejść na pomost widokowy położony nad rzeką Bug.
  • 58,6 km Ołtarze-Gołacze - Znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne z miejscami noclegowymi oraz staw hodowlany, w którym można łowić ryby.
  • 63,6 km Zuzela - Miejsce urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Znajdują się tam zabytkowy kościół, cmentarz, pomnik i muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia.
  • 66,6 km Zgleczewo Szlacheckie - We wsi znajduje się słupek graniczny, który oddzielał tereny radzieckie i niemieckie w czasie II wojny światowej.
  • 70 km Gąsiorowo - Miejscowość powstała w XV wieku. Wart zobaczenia jest, wpisany do rejestru zabytków, park w Gąsiorowie. Przez Gąsiorowo (stacja Zaręby Kościelne) przebiega oddana do użytku w 1862 roku Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska.

 

 

Ciechanowiec, jedno z najstarszych miast w Polsce Wschodniej, położone nad rzeką Nurzec, na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu “Dolina Bugu i Nurca”. Jego liczne zabytki i pomniki przyrody, doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych stanowią o wielkiej wartości pod względem dziedzictwa kulturowego oraz o atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

 

Od czasu uzyskania praw miejskich w roku 1429, był tu i zamek obronny z fosą, fort ziemny, był klasztor i świątynie wielu wyznań: katolickie, prawosławne, żydowskie i protestanckie, a wśród nich nawet ariańska. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, barokowym kościołem, zespołem klasztorno-szpitalnym, synagogą, cerkwią prawosławną i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia. Na prawym znajduje się Muzeum Rolnictwa z główną siedzibą w pałacu Starzeńskich, skansen budownictwa wiejskiego z ponad czterdziestoma obiektami drewnianymi, unikalne zabytki techniki rolniczej, transportu wiejskiego i hodowli zwierząt. Istnieje tu Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne i Muzeum Pisanki.

 

Malowniczy charakter Ciechanowca sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Miłośników spływów kajakowych zauroczą meandry i zakola rzeki, która jest także doskonałym łowiskiem dla wędkarzy. Natomiast bogate w runo i zwierzęta lasy są wspaniałym miejscem dla myśliwych i amatorów grzybobrania.

 

Ciechanowiec noszący dumne i zasłużone miano „Bramy na Podlasie” od ponad pięciuset lat trwa niezmiennie na zachodniej granicy tej niepowtarzalnej krainy. Zachowana w nienaruszonym stanie przyroda, zabytki, wielokulturowe tradycje i gościnność mieszkańców, z których słynie ten region Polski, sprawiają, że ten kto raz odwiedził Ciechanowiec i jego okolice, powraca tu wielokrotnie.

 

 

 

Ciechanowiec, to miejsce gdzie się kultywuje wciąż żywe tradycje rolnictwa, o których nie sposób zapomnieć. Rozpoznawalną atrakcją jest Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka znajdujące się w zespole pałacowo-parkowym będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich. Na jego terenie znajdują się Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki i Muzeum Leśne, a także skansen budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, unikalne zabytki techniki rolniczej i transportu wiejskiego, stałe ekspozycje przedstawiające tradycje tego regionu oraz ogród zielarski, ułożony według Dykcjonarza księdza Krzysztofa Kluka. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem rynku, barokowym kościołem z 1739 roku i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka - najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia, zespołem klasztorno-szpitalnym z XVIII wieku, XIX-wieczną synagogą i cerkwią prawosławną z XIX wieku.

 

Wyjeżdżając z Ciechanowca, w pobliskiej w Winnie-Poświętnej można zwiedzić drewniany kościół z 1696 roku na podmurówce z polnych kamieni, z barokowym ołtarzem i dzwonami, a w Pobikrach neogotycki kościół z 1864 roku oraz Pomnik Żołnierzy Armii Napoleońskiej. Dla miłośników ciekawostek, gmina oferuje egzotyczne atrakcje. Nieopodal Ciechanowca na "Sówce" znajduje się największa w Polsce hodowla alpak chilijskich, a zwolennicy militariów mogą zwiedzić zbudowane ponad 60 lat temu umocnienia tworzące „Linię Mołotowa” w Kozarzach.

 

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się liczne imprezy plenerowe: Jarmark św. Wojciecha, Noc Muzeów, Odpust na św. Antoniego, Dni Ciechanowca, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Święto Chleba, Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Jesień w Polu i Zagrodzie czy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.ciechanowiec.pl/104-turystyka#sigProGalleriae71324cb2c

 

 

  • Niedziela Palmowa. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej
  • Jarmark Świętego Wojciecha
  • Noc Muzeów
  • Odpust na Świętego Antoniego
  • Dni Ciechanowca
  • Zajazd Wysokomazowiecki
  • Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi
  • Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie spotkania"
  • Podlaskie Święto Chleba
  • Jesień w polu i zagrodzie
  • Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego
  • Festiwal Staroci