szlak zielony     Trasa: Warszawa - Wyszków - Ciechanowiec - Siemiatycze - Dubicze Cerkiewne    Długość: 250 km

 

Trasa ma prawie 250 km, ale można ją podzielić na etapy. Warszawę opuszczamy jadąc przez Białołękę i bocznymi drogami przez Kobiałkę, Nieporęt i dojeżdżamy do Białobrzegów nad zalewem Zegrzyńskim. Wzdłuż wschodniego brzegu zalewu docieramy do ujścia Rzący w Załubicach Starych i dalej kierujemy się na Kuligów. Trasa biegnie wzdłuż malowniczych rozlewisk Bugu, docieramy do Niegowa (trasa W-wa - Białystok). Jadąc wzdłuż tej trasy drogami lokalnymi dojeżdzamy do Wyszkowa. Przed mostem na Bugu skręcamy w prawo na Łochów, Skuszew. Po kilku kilometrach odbijamy w lewo na Kamieńczyk i stamtąd już malowniczymi trasami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego dojeżdzamy do Sadownego. Stąd kierujemy się na Prostyń (lepsza droga przez Orzełek), Treblinkę i dalej na północ. Przed Małkinią przekraczamy Bug nowo wybudowanym mostem. Jadąc cały czas wzdłuż Bugu dojeżdzamy do miejscowości Nur, a stad już około 10 km do Ciechanowca. Dalej na płd.-wsch. drogą 690 do Siemiatycz i 693 do Kleszczel (po drodze mijamy Świętą Górę Grabarkę) i po 11 km jesteśmy w Dubiczach Cerkiewnych.

 

Wjeżdżając do Ciechanowca, pierwszą na trasie rozpoznawalną atrakcją jest Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka znajdujące się w zespole pałacowo-parkowym będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich. Na jego terenie znajdują się Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki i Muzeum Leśne, a także skansen budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, unikalne zabytki techniki rolniczej i transportu wiejskiego, stałe ekspozycje przedstawiające tradycje tego regionu oraz ogród zielarski, ułożony według Dykcjonarza księdza Krzysztofa Kluka. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem rynku, barokowym kościołem z 1739 roku i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka - najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia, zespołem klasztorno-szpitalnym z XVIII wieku, XIX-wieczną synagogą i cerkwią prawosławną z XIX wieku. Nieodzowną atrakcją Ciechanowca jest Ranczo "Na Sówce" - największa w Polsce hodowla alpak chilijskich, która obecnie liczy około 200 alpak. Oprócz nich turyści zobaczą tu króliki, kozy, krowy, osły, a nawet wielbłądy. Do dyspozycji odwiedzających jest plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, staw oraz rowery wodne. Można tam spędzić czas w przytulnej kawiarni, a w ramach dodatkowych atrakcji dla gości odpalany jest grill i ognisko.

 

Zabytki Ciechanowca:

 

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się liczne imprezy plenerowe: Jarmark św. Wojciecha, Noc Muzeów, Odpust na św. Antoniego, Dni Ciechanowca, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Święto Chleba, Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Jesień w Polu i Zagrodzie czy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

 

Mapa: www.alltrails.com

 

Więcej ciekawych miejsc w gminie Ciechanowiec: