Ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze” - wyższe progi dochodowe, koniec dotacji na piece węglowe

Od 1lipca 2021 r. wprowadzone zostały trzy ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze".

Zwiększone zostały progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania, poszerzono listę kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie, a także stopniowo wycofuje się dotację na kotły węglowe.

 

Wyższe progi dochodowe
Pierwszą ze zmian w „Czystym Powietrzu” jest podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

Od 1 lipca 2021 roku dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł, czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 złotych - do poziomu 1 564 zł na osobę.

 

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie
Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

 

Koniec dotacji na piece węglowe
Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła, a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.).

 

Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze
Urząd Miejski w Ciechanowcu, ul. Mickiewicza 1, pokój nr 11

  • kontakt telefoniczny: 86 277 11 45 wew. 36 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00)
  • kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.