Po raz kolejny czasopismo Wspólnota opublikowało ranking "Liderzy inwestycji". Zestawiono w nim wysokość wydatków inwestycyjnych, które samorządy poczyniły w ciągu trzech ostatnich lat.

Gmina Ciechanowiec w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydała na inwestycje 901,09 zł, co uplasowało nas na 256 miejscu wśród 1533 klasyfikowanych samorządów. Oznacza to awans o 237 miejsc w przeciągu ostatnich 3 lat.

 

W poprzednim rankingu Gmina Ciechanowiec zajmowała 493 miejsce i wydatkowała na inwestycje średnio 468,62 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

W powiecie wysokomazowieckim zajmujemy wysokie 3 miejsce, zaś w województwie podlaskim 17.

 

Ranking został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w latach 2018–2020.

 

W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

 

Niezmiennie w kategorii województw wygrywa województwo podlaskie, które wydało na inwestycje 430,30 zł - liderem jest po raz czwarty z rzędu. Z kolei powiat wysokomazowiecki po raz kolejny utrzymał pozycję wicelidera wśród powiatów z kwotą 747,73 zł.

 

Pełne zestawienie jest dostępne na stronie www.wspolnota.org.pl.