Gmina Ciechanowiec liderem powiatu wysokomazowieckiego w Programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze cieszy się wśród mieszkańców Gminy Ciechanowiec coraz większą popularnością, a świadczy o tym liczba składanych wniosków.

Z danych otrzymanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że według stanu na koniec 2022 roku, mieszkańcy Gminy są najchętniej korzystającymi z Programu Czyste Powietrze w powiecie wysokomazowieckim.

 

Czyste Powietrze to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. To program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oferujący dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

 

Co powinien zrobić mieszkaniec, który chce skorzystać z programu?
W celu zapewnia pomocy przy wypełnianiu wniosków, w Urzędzie Miejskim w Ciechanowcu uruchomiony został Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze, w ramach którego zapewniona jest pomoc formalna, włącznie z wysłaniem kompletnego wniosku do WFOŚiGW w Białymstoku. Aby prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, oprócz danych wnioskodawcy i budynku, należy złożyć oświadczenie o dochodach lub dołączyć zaświadczenie wydawane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowcu (lub jednostkę organizacyjną innej gminy, właściwej ze względu na zameldowanie) wydawane na wniosek osoby będącej właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

 

Jaka kwota dotacji?
Dotacja do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, może wynosić do 67 200 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 100 200 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub nawet 136 200 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania

Dzięki porozumieniu nasza gmina jest pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Od początku swojej działalności punkt konsultacyjny pomógł w przygotowaniu i przyjął 138 wniosków, a aż 59 z nich w 2022 roku. Prawie wszystkie wnioski (136) zakładały wymianę źródła ciepła. Wybierane nowe źródła ciepła w podziale na poszczególne lata obrazuje tabela:

 

Podsumowanie Programu Czyste Powietrze w Gminie Ciechanowiec

 

Łączna kwota dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach złożonych wniosków wyniosła 3 666 841,66 zł, przy czym ponad połowę z tej kwoty stanowią wnioski złożone w 2022 roku (1 931 991,78 zł).

 

Z danych otrzymanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że według stanu na koniec 2022 roku, mieszkańcy Gminy Ciechanowiec są najchętniej korzystającymi z Programu Czyste Powietrze w powiecie wysokomazowieckim.

 

Podsumowanie Programu Czyste Powietrze w Gminie Ciechanowiec

 

Punkt Konsultacyjny Programu:

Urząd Miejski w Ciechanowcu, ul. Mickiewicza 1, pokój nr 11 (I piętro)

Kontakt: tel. 86 277 11 45 wew. 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00)

 

Więcej informacji na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/