Duże zainteresowanie wśród mieszkańców gminy Ciechanowiec Programem Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze cieszy się wśród mieszkańców Gminy Ciechanowiec coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba składanych wniosków. Czyste Powietrze to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. 

To program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oferujący dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Rządowy Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

 

Co powinien zrobić mieszkaniec, który chce skorzystać z programu?
W celu zapewnia pomocy przy wypełnianiu wniosków, w Urzędzie Miejskim w Ciechanowcu uruchomiony został bezpłatny Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze, w ramach którego zapewniona jest pomoc formalna, włącznie z wysłaniem kompletnego wniosku do WFOŚiGW w Białymstoku. Aby prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, oprócz danych wnioskodawcy i budynku, należy złożyć oświadczenie o dochodach lub dołączyć zaświadczenie wydawane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowcu (lub jednostkę organizacyjną innej gminy, właściwej ze względu na zameldowanie) wydawane na wniosek osoby będącej właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

 

Jaka kwota dotacji?
Dotacja do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, może wynosić do 67 200 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 100 200 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub nawet 136 200 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania

 

Dzięki porozumieniu Gmina Ciechanowiec jest pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Od początku swojej działalności punkt konsultacyjny pomógł w przygotowaniu i przyjął ponad 150 spośród 224 wniosków z terenu gminy. Prawie wszystkie zakładały wymianę źródła ciepła. Łączna kwota dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach złożonych wniosków to 3 903 044 zł. Do chwili obecnej 120 przedsięwzięć zostało zakończonych.

 

Punkt Konsultacyjny Programu:

Urząd Miejski w Ciechanowcu, ul. Mickiewicza 1, pokój nr 11 (I piętro)
Kontakt: tel. 86 277 11 45 wew. 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00)