Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają w czwartek 23 września o godz. 18.00  na monodram „Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki” – przejmujący spektakl w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.

Przedstawienie oparte jest na meldunku rotmistrza Pileckiego, po ucieczce z Auschwitz. To jest rdzeń. Natomiast jego końcówka, to rozmowa pożegnalna z żoną oraz katem Jackiem Różańskim. Wstęp wolny.

 

O spektaklu:

Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim to nie tylko dokumentalna relacja posklejana z oświęcimskiego raportu, listów, protokołów przesłuchań. To także chwytająca za gardło opowieść o pięknym człowieku. Przemysław Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie. I w tej ciemności nie waha się stanąć po stronie nadziei. Strzał w tył głowy niczego nie kończy. Ofiara ma sens. Istnieje. Scenariusz oparty jest o pamiętniki bohatera, jego listy, ale również protokoły z przesłuchań przed komunistycznym sądem. Przedstawiona historia obejmuje okres od dobrowolnego pojmania w Warszawie i działalności w Auschwitz po śmierć w 1948 roku.

 

  • Reżyseria: Sławomi Gaudyn
  • Wykonanie: Przemysław Tejkowski

 

 

„Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki” – przejmujący spektakl w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego