Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w terminie 18-20 września 2023 r. na obszarze województwa podlaskiego zostanie przeprowadzone metodą zrzutów z samolotów szczepienie ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

 

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny, w kolejnej akcji szczepień - zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących metodą zrzutów z samolotów w planowanym terminie od 18 do 20 września 2023 r.

 Szczepienie ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

  • zrzucane przynęty mają kształt kostek, koloru brunatnego, o boku ok. 3 cm ; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony blister - plastikowy pojemnik z płynną szczepionką
  • zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,
    prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt - przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy
  • szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno
    żyjących
  • dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza med.
  • po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

 

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Andrzej Czerniawski