Sprzątanie rzeki Nurzec w ramach ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”

Nie możemy zapomnieć o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który też powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Rokrocznie w okresie wiosennym w Ciechanowcu organizowana jest akcja sprzątania rzeki Nurzec. Wzorem roku poprzedniego postanowiliśmy dołączyć do ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”.

 

Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki zachęca wszystkich do dbania o środowisko i włączenie się w akcję "Sprzątanie Rzeki Nurzec 2024", oraz zarejestrowanie się pod adresem: https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=sprzatanie-rzeki-nurzec-2024&actionId=1437

 

Proponujemy, aby przy rejestracji wybrać opcję upominek „sadzimy drzewo”. W tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka, jesienią, posadzony zostanie las. Każdy uczestnik, który w ramach upominku wybierze tę opcje będzie w tym lesie miał swoje drzewo.

  • Start: 5 kwietnia 2024 r. (piątek) o godz. 9.00
  • Miejsce zbiórki: Wyspa

 

Sprzątanie obejmuje cały teren wokół zalewu. Urząd Miejski zapewni wszystkim uczestnikom akcji worki do segregacji odpadów, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji.

 

Nadrzędnym celem naszych działań jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Głównym przesłaniem jest promowanie efektywnej segregacji oraz zachęcenie do redukcji wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych i korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań takich jak: opakowania szklane czy materiałowe torby na zakupy wielokrotnego użytku.

 

"Operacja Czysta Rzeka" jest największą skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, działająca od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całego kraju zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych w oczyszczanie rzek ze śmieci. W dotychczasowych pięciu edycjach Operacji Czysta Rzeka udział wzięło ponad 36,7 tys. osób, które zebrały ponad 875 ton śmieci.

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do włączenia się w akcję. Liczymy, że spotkamy się z Państwem w terenie aby wspólnie pokazać, że środowisko naturalne i nasze otoczenie nie jest nam obojętne. Do zobaczenia 5 kwietnia nad rzeką!

 

Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych