Coroczny program stypendiów adresowany jest do osób zainteresowanych powołaniem do zawodowej służby wojskowej, zwanych dalej „kandydatami”, które rozpoczną lub pobierają w danym roku akademickim naukę na jednolitych studiach magisterskich lub studiach pierwszego stopnia oraz bezpośrednio po ich ukończeniu będą kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia i po ich ukończeniu w czasie zgodnym z programem studiów, uzyskają tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny.

 

 

Najważniejsze informacje dotyczące programu:

  • miesięczna wysokość stypendium wynosi 50% uposażenia zasadniczego żołnierza odbywającego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową,
  • termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2026 r.,
  • limit stypendiów dla studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2026/2027 wynosi 100 osób,
  • program obejmuje wyłącznie kierunki studiów zapewniające kwalifikacje przydatne w Siłach Zbrojnych RP realizowane w uczelniach cywilnych.

 

Procedura składania wniosków obejmuje złożenie do właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji:

  • wniosku o przyznanie stypendium,
  • wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas szkolenia podstawowego,
  • wniosku o powołanie do służby wojskowej podczas kursu oficerskiego,
  • wniosku o powołanie do zawodowej służby wojskowej po zdaniu egzaminu oficerskiego.

 

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z uczelni potwierdzające przyjęcie na studia lub kontynuowanie nauki.

 

Program wiąże się również z obowiązkami stypendysty, m.in.:

  • ukończeniem szkolenia podstawowego,
  • uczestnictwem w ćwiczeniach wojskowych i zajęciach Legii Akademickiej,
  • ukończeniem kursu oficerskiego,
  • podjęciem zawodowej służby wojskowej na okres co najmniej 5 lat.

 

Szczegółowe informacje - https://wcrbielskpodlaski.wp.mil.pl/rekrutacja/program-stypendiow-mon/

 031